Türkiye'deki endodonti uzmanlık eğitiminin uzmanlık öğrencilerinin bakış açışı ile değerlendirilmesi
Evaluation of endodontic specialty education in Turkey from the perspective of endodontic postgraduate students
- Tez No: 907220
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHTER ŞANAL ÇIKMAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de Tıpta Uzmanlık Kurulu tarafından belirlenen çekirdek eğitim müfredatına uygun olarak sunulan günümüz endodonti uzmanlık eğitimini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız, tanımlayıcı, kesitsel bir anket çalışmasıdır. Araştırma modeli olarak tarama modeli kullanılmıştır. Anketin orijinal formunda toplam 32 soru bulunmaktadır. Evrensel küme olarak, ülkemizde uzmanlık eğitimi gören tüm endodonti uzmanlık öğrencileri belirlenmiştir. Katılımcılarla e-posta aracılığıyla iletişim kurulmuştur. Anket, 1 Şubat 2024 tarihinde açılmış ve 30 Nisan 2024 saat 24:00'te kapanmıştır. Gizlilik ''Google Documents'' protokolleri ile sağlanmıştır. İstatistiksel analizler IBM SPSS 25 programında gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Uzmanlık öğrencilerinin baktığı hasta sayısı ve kıdemi arttıkça, gerçekleştirdikleri tedavi çeşitliliğinin arttığı ve kişilerin kendini daha yetkin hissettiği görülmüştür. Katılımcılar %95.3 oranında bölümlerinde eğitim faliyetlerinin aktif olarak gerçekleştirildiğini belirtmiştir. Mevcut çalışmada ilgili soruyu yanıtlayan 188 uzmanlık öğrencisinin 170'i uygulanan rotasyon programını yetersiz bulmuş ve ek rotasyon programları talebinde bulunmuşlardır. Restoratif Diş Tedavisi bölümü en çok rotasyon talep edilen bölüm olup, Protetik Diş Tedavisi bölümü ikinci sırada yer almaktadır. Köklü fakültelerde gerçekleştirilen tedavi çeşitliliği yeni fakültelere göre daha fazladır. Köklü fakültelerde mekân ve donanım standartlarının daha fazla sağlandığı, akademisyen sayısının ve bilimsel çalışmalara teşvikin ise anlamlı şekilde daha yüksek olduğu görülmektedir. Sonuç: Yapılan çalışmanın endodonti uzmanlık eğitiminin mevcut durumu ve gereksinimlerini yansıttığı, ileride eğitimde yapılabilecek olan yeni düzenlemelere bir rehber olarak yardımcı olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to examine the current endodontic specialty education in Turkey, based on the core curriculum set by the Medical Specialization Board. Materials and Methods: This descriptive, cross-sectional survey used a questionnaire with 32 questions. It used the survey model as the research design. The target population consisted of all endodontic specialty students in Turkey. Participants were contacted via email, and the survey was open from February 1 to April 30, 2024. Confidentiality was ensured through“Google Documents”protocols, and statistical analyses were performed using IBM SPSS 25 software. Results: It has been observed that as the number of patients seen by the specialty students and their seniority increases, the variety of treatments they perform also increases, and they feel more competent. 95.3% of the participants stated that educational activities are actively carried out in their departments. In the current study, 170 out of 188 specialty students who responded to the relevant question found the rotation program inadequate and requested additional rotation programs. The most requested department for rotations was Restorative Dentistry, followed by Prosthetic Dentistry. The variety of treatments performed in old faculties is higher compared to newer faculties. It has been observed that old faculties provide better facilities and equipment standards, and the number of academics and encouragement for scientific studies are significantly higher. Conclusion: It is believed that this study reflects the current status and needs of endodontic specialty education, could serve as a guide for future adjustments in the training program.