Beşinci sınıf öğrencilerine farklı yöntemlerle verilen ilk yardım eğitiminin bilgi, beceri ve öz yeterlik düzeyine etkisi
The effect of first aid training provided to fifth grade students using different methods on knowledge, skills, and self-efficacy levels
- Tez No: 907229
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZERRİN ÇİĞDEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, İlk ve Acil Yardım, Nursing, Child Health and Diseases, Emergency and First Aid
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırma, erken ergenlik dönemindeki çocuğun ilk yardım uygulamalarına yönelik öz yeterlik düzeyinin belirlenebilmesi için bir ölçüm aracı geliştirilmesi ve beşinci sınıf öğrencilerine farklı yöntemler ile verilen ilk yardım eğitiminin bilgi, beceri ve öz yeterlik düzeyine etkisinin değerlendirilmesi ile birlikte çocuklar için eğitim yöntemi önerilerinin yapılabilmesi amaçlandığından metodolojik ve yarı deneysel olmak üzere iki aşamalı olarak planlanmıştır. Araştırma verileri gerekli izinler alındıktan sonra; 1. aşama için Kişisel Bilgi Formu ve Erken Ergenlik Dönemindeki Çocuğun İlk Yardım Uygulamalarına Yönelik Öz Yeterlik Ölçeği, 2. aşama için Öğrenci Tanıtıcı Bilgi Formu, İlk Yardım Bilgi Değerlendirme Formu, İlk Yardım Beceri Değerlendirme Formu ve Erken Ergenlik Dönemindeki Çocuğun İlk Yardım Uygulamalarına Yönelik Öz Yeterlik Ölçeği kullanılarak yüz yüze görüşme yöntemi ile toplandı. Ölçek geliştirme çalışması 11/09/2023 ile 19/01/2024 tarihleri arasında 5., 6., 7., ve 8. sınıf düzeyinde öğrenim gören 1496 öğrenci ile tamamlandı. Çalışmanın ikinci aşaması ise 05/02/2024 ile 14/06/2024 tarihleri arasında 3 farklı ortaokulda 5. sınıf düzeyinde öğrenimine devam eden 97 öğrenci ile tamamlandı. Verilerin analizi SPSS 22 ve AMOS 21 programlarında yapıldı. Açıklayıcı ve doğrulayıcı faktör analizleri yapılan Erken Ergenlik Dönemindeki Çocuğun İlk Yardım Uygulamalarına Yönelik Öz Yeterlik Ölçeği verileri değerlendirildiğinde; AFA sonucunda 17 madde ve 3 alt boyuttan oluştuğu ve DFA (CMIN/DF= 3,929, GFI= 0,964, CFI= 0,938, NFI= 0,919 ve RMSEA= 0,044) verileri doğrultusunda tüm değerlerin kabul edilebilir ya da kusursuz uyum gösterdiği görüldü. Güvenirliği değerlendirilen ölçeğin toplam Cronbach's güvenirlik katsayısının 0,848 olduğu belirlendi. Eğitim etkinliğinin ve öğrencilerin bilgi, beceri ve öz yeterlik düzeylerinin değerlendirilmesi amacıyla kullanılan formların ön test-son test puan ortalamaları karşılaştırıldığında; gruplar arasındaki farkı saptamak için yapılan ileri analizde oyun grubunda yer alan öğrencilerin bilgi, beceri, ölçek toplam ve Karar Verme Becerisi Alt Boyutu puan ortalamalarının diğer iki çalışma grubuna göre anlamlı düzeyde yüksek olduğu belirlendi. Çalışma sonuçlarına göre Erken Ergenlik Dönemindeki Çocuğun İlk Yardım Uygulamalarına Yönelik İlk Yardım Öz Yeterlik Ölçeği'nin geçerli ve güvenilir bir ölçek olduğu, ilk yardım eğitiminin uzman kişiler tarafından verilmesi, eğitim yönteminin (uygulama, eğitsel oyun, drama vb.) gruba yönelik olarak belirlenmesi ve içerik planlanması yapılırken gelişimsel özelliklerin dikkate alınması gerektiğinin oldukça önemli olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
This research aims to develop a measurement tool to determine the self-efficacy level of children in early adolescence regarding first aid practices, and to evaluate the effects of different methods of first aid training given to fifth-grade students on their knowledge, skills, and self-efficacy levels, along with providing educational method recommendations for children. The study was planned in two phases: methodological and quasi-experimental. After obtaining the necessary permissions, the research data were collected by face-to-face interview method by using Personal Information Form and Self-Efficacy Scale for First Aid Practices of Children in Early Adolescence for the 1st stage and Student Identifying Information Form, First Aid Knowledge Assessment Form, First Aid Skills Assessment Form and Self-Efficacy Scale for First Aid Practices of Children in Early Adolescence for the 2nd stage. The scale development study was completed between September 11, 2023, and January 19, 2024, with 1,496 students studying in the 5th, 6th, 7th, and 8th grades. The second phase of the study was completed between February 5, 2024, and June 14, 2024, with 97 students studying in the 5th grade across three different middle schools. Data analysis was conducted using SPSS 22 and AMOS 21 software. When evaluating the data from the First Aid Self-Efficacy Scale for Children in Early Adolescence, which underwent exploratory and confirmatory factor analyses, it was found that the scale consisted of 17 items and 3 sub-dimensions based on the results of the exploratory factor analysis (EFA). The confirmatory factor analysis (CFA) results indicated acceptable fit indices (CMIN/DF= 3.929, GFI= 0.964, CFI= 0.938, NFI= 0.919, and RMSEA= 0.044). The total Cronbach's alpha reliability coefficient of the evaluated scale was determined to be 0.848. When comparing the pre-test and post-test mean scores of the forms used to evaluate the effectiveness of the training and the students' knowledge, skills, and self-efficacy levels, further analysis revealed that the average scores for knowledge, skills, total scale, and Decision-Making Skills Sub-Dimension of students in the game group were significantly higher than those of the other two study groups. According to the results, the First Aid Self-Efficacy Scale for Children in Early Adolescence is a valid and reliable scale. It was emphasized that first aid training should be provided by qualified professionals, that the training method (practice, educational games, drama, etc.) should be tailored to the group, and that developmental characteristics should be taken into account during content planning."