Erişkin bireylerde beslenme okuryazarlığı ile obezite ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between nutrition literacy and obesity in adult
- Tez No: 907239
- Danışmanlar: PROF. DR. TURAN SET
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Obezite prevalansı dünyada ve Türkiye'de giderek artan ciddi bir sağlık sorunudur. Bu çalışmada beslenme okuryazarlığı ile obezite ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız; kesitsel nitelikte olup Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı'nda Aralık 2023 ile Nisan 2024 tarihleri arasında yapılmıştır. Çalışmaya Aile Hekimliği polikliniklerine ve üniversitemize bağlı eğitim Aile Sağlığı Birimine başvuran 18-64 yaş arası 328 hasta alınmıştır. Katılımcılar VKİ
Özet (Çeviri)
Aim: The prevalence of obesity is a growing and serious health problem both globally and in Turkey. This study aims to evaluate the relationship between nutrition literacy and obesity. Method: Our study is cross-sectional and was conducted between December 2023 and April 2024 at the Department of Family Medicine, Faculty of Medicine, Karadeniz Technical University. A total of 328 patients aged 18-64 who applied to the Family Medicine outpatient clinics and the Family Health Unit affiliated with our university were included in the study. Participants were divided into two groups based on BMI