Geriatrik enfeksiyonların değerlendirilmesi
Evaluation of geriatric infections
- Tez No: 907240
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİRDEVS AKSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Önümüzdeki 25 yıl içinde 65 yaş ve üzeri nüfusun hızla artacağı bilinmektedir. Bu sebeple ciddi veya yaşamı tehdit eden enfeksiyonları olan hastaların çoğunluğu geriatrik hasta olacaktır (1). Geriatrik hastaların kendine has özellikleri vardır ve bu hasta popülasyonunda enfeksiyon hastalıkların tanısı ve tedavisi zor olabilir (2). Klasik enfeksiyon belirtileri yerine, geriatrik hastalarda sıklıkla atipik bulgular gözlenir. Geriatrik hastalarla ilgilenen klinisyen, bu yaş grubundaki enfeksiyonların klasik olmayan bu görünümlerinin farkında olmalıdır (3). Çalışmamızda elde edilen sonuçların, enfeksiyon şüphesi olan geriatrik hastalarda tanısal algoritmaların geliştirilmesine katkı sağlayarak, daha hızlı ve doğru tanıya ulaşılmasına yardımcı olacağı düşünülmektedir. Gereç ve Yöntem: Çalışmada Karadeniz Teknik Üniversitesi Farabi Hastanesi elektronik veri sisteminden 01.01.2019-31.12.2023 tarihleri arasındaki Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji servisi yatan hasta epikrizleri retrospektif olarak incelendi. 65 yaş üzerinde olan ve enfeksiyon hastalığı tanımlanan hastalar çalışmaya dahil edildi. Bulgular: Çalışmaya 65 yaş ve üzeri 822 olgu dahil edildi. Olguların %48.3'ü kadın, %51.7'si erkekti. Olguların %51.8'i 65-74 yaş aralığında, %32.4'ü 75-84 yaş aralığında, %15.8'i ise 85 yaş ve üzerindeydi. Olgularda en sık görülen semptom ateşti (%34,5). Tüm hastaların %90.3'ünde eşlik eden en az bir komorbidite/durum mevcuttu. En sık eşlik eden hastalıklar HT (%61.7), DM (%35.2) ve koroner arter hastalığıydı (%19.7). Fizik muayenede olguların %14.5'inde bilinç değişikliği, %3.8'inde ateş, %7.9'unda taşikardi, %1.8''inde bradikardi, %10.1'inde hipertansiyon, %3.5 hipotansiyon, %7.5'inde takipne mevcuttu. Olguların %93.6'sında CRP, %27.6'sında PCT normalin üstündeydi. Olguların %30.7'sinde lökositoz mevcuttu. Tüm olguların %31 'inin pnömoni, %21'inin üriner sistem enfeksiyonu, %10.2'sinin ise cilt ve yumuşak doku enfeksiyonu nedeniyle takip edildiği saptandı. En sık saptanan Gram negatif bakteriler E. coli (%40.4), K. pneumoniae (%23) ve P. aureginosa (%12.8) idi. En sık görülen Gram pozitif bakteriler S. aureus (%36.4) ve E. faecalis (%22.7)'ti. S. aureus suşlarının %32.5'i metisilin dirençliydi. Tedavide en sık kullanılan antibiyotikler sırasıyla seftriakson, ertapenem, meropenem ve sefazolindi. Olguların %41'inde son 6 ay içerisinde antibiyotik kullanımı mevcuttu. En sık kullanılan antibiyotik grupları sefalosporinler ve kinolondu. Olguların %13,7'si yoğun bakıma devredildi. Olguların ortalama servis yatış süresi 10.3±7.7 olarak belirlendi. Tüm olguların %80,4'ü sağ kalırken %12,4' ünün öldüğü belirlendi. Sonuç: Çalışmamız, geriatrik popülasyonda sıklıkla görülen enfeksiyonların klinik özelliklerini ve tanısal zorluklarını ortaya koymaktadır. Elde edilen bulgular, geriatrik enfeksiyonların klasik belirtiler yerine sıklıkla atipik bulgular (bilinç değişikliği, halsizlik, iştahsızlık) ile seyrettiğini göstermektedir. Akut faz reaktanlarının duyarlılığının sınırlı olması, geriatrik enfeksiyonların tanısını daha da güçleştirmektedir. Bu nedenle, geriatrik hastalarda enfeksiyon şüphesi durumunda, detaylı bir anamnez, kapsamlı bir fizik muayene ve dikkatli bir laboratuvar değerlendirmesi yapılmalıdır. Çalışmamızın sonuçları, geriatrik enfeksiyonların erken tanısı ve uygun tedavisi için önemli klinik rehberlik sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Purpose: It is known that the population aged 65 years and over will increase rapidly in the next 25 years. Therefore, the majority of patients with serious or life-threatening infections will be geriatric patients (1). Geriatric patients have unique characteristics and the diagnosis and treatment of infectious diseases in this patient population may be difficult (2). Instead of classical signs of infection, atypical findings are frequently observed in geriatric patients. Clinicians dealing with geriatric patients should be aware of these non-classical manifestations of infections in this age group (3). The results obtained in our study will contribute to the development of diagnostic algorithms in geriatric patients with suspected infection and will help to reach a faster and more accurate diagnosis. Materials and Methods: In this study, inpatient epicrises of infectious diseases and clinical microbiology service inpatients between 01.01.2019-31.12.2023 were retrospectively analyzed from the electronic data system of Karadeniz Technical University Farabi Hospital. Patients over 65 years of age and defined as having an infectious disease were included in the study. Results: This study included 822 patients aged 65 years and older. 48.3% of the patients were female and 51.7% were male. 51.8% of the patients were 65-74 years old, 32.4% were 75-84 years old, and 15.8% were 85 years and older. The most common symptom was fever (34.5%). At least one comorbidity/condition was present in 90.3% of all patients. The most common comorbidities were HT (61.7%), DM (35.2%) and coronary artery disease (19.7%). Physical examination revealed altered consciousness in 14.5%, fever in 3.8%, tachycardia in 7.9%, bradycardia in 1.8%, hypertension in 10.1%, hypotension in 3.5%, tachypnea in 7.5%. In 93.6% of the cases CRP and 27.6 % PCT were above normal. Leukocytosis was present in 30.7% of the cases. It was found that 31% of all cases were followed up for pneumonia, 21% for urinary tract infection and 10.2% for skin and soft tissue infection. The most common Gram-negative bacteria were E. coli (40.4%), K. pneumoniae (23%) and P. aureginosa (12.8%). The most common Gram-positive bacteria were S. aureus (36.4%) and E. faecalis (22.7%). 32.5% of S. aureus strains were methicillin resistant. The most used antibiotics were ceftriaxone, ertapenem, meropenem and cefazolin, respectively. Antibiotic use in the last 6 months was observed in 41% of the cases. The most used antibiotic groups were cephalosporins and quinolones. 13.7% of the cases were transferred to intensive care unit. The mean duration of hospitalization was 10.3±7.7. While 80.4% of all patients survived, 12.4% died. Conclusion: Our study reveals the clinical features and diagnostic difficulties of infections frequently seen in the geriatric population. The results show that geriatric infections often present with atypical findings (altered consciousness, weakness, loss of appetite) instead of classical symptoms. The limited sensitivity of acute phase reactants makes the diagnosis of geriatric infections even more difficult. Therefore, in case of suspicion of infection in geriatric patients, a detailed anamnesis, a thorough physical examination and a careful laboratory evaluation should be performed. The results of our study will provide important clinical guidance for the early diagnosis and appropriate treatment of geriatric infections.