Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi'nde tedavi gören yetişkin hemodiyaliz hastalarının beslenme durumları ile yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between nutritional status and quality of life of adult hemodialysis patients treated at Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu State Hospital
- Tez No: 907238
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYİT MEHMET MERCANLIGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu çalışma Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi'nde tedavi gören yetişkin hemodiyaliz hastalarının beslenme durumları ile yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Bu çalışma, Mart 2019–Mayıs 2019 tarihleri arasında Hemodiyaliz Ünitesi' nde tedavi gören 19 – 65 yaşları arasındaki 29' u kadın 31' i erkek olmak üzere toplam 60 hasta üzerinde yapılmıştır. Çalışma kapsamına alınan hastalara kişisel bilgilerini, sosyo-demografik özelliklerini, beslenme alışkanlıkları, besin tüketim sıklıklarını, 1 gün hemodiyaliz dışı, 1 gün hemodiyaliz günü olmak üzere birbirini takip eden 2 günlük besin tüketimlerini ve yine bir hemodiyaliz dışı, 1 gün hemodiyaliz günü olmak üzere 2 günlük fiziksel aktivite kaydını içeren bir anket formu uygulanmıştır. Çalışmaya katılan hastaların % 45,2'sinin 50-59 yaş arasında olduğu, erkek hastaların %90,3'ünün, kadın hastaların ise %58,6'sının medeni halinin evli olduğu, erkeklerin %25,8'inin, kadınların ise %44,8'inin herhangi bir işte çalışmadıkları, kadınların %34,5'inin, erkeklerin %16,1'inin ailesinde kronik böbrek yetmezliği öyküsü olduğu, hastaların tamamında kronik böbrek yetmezliğine eşlik eden kronik hastalığı olduğu, KBY'liği ile birlikte varolan hastalıkların başında %55,0'inin HT, ikinci sırada %36,7 ile Tip II DM olduğu, hipertansiyonun görülme sıklığının erkeklerde %61,3 olduğu, kadınlarda %48,3 olduğu, %62,5'isinin iyi beslendiği, % 37,5'inin ise malnütrisyon riski olduğu, kadınların % 51,7'sinin yemeklere tuz eklerken, erkek hastalarının ise % 22,6'sı yemeklere tuz eklemek istediği, hastaların diyaliz dışı ve diyaliz günü besin tüketim değerleri değişkeni ile besin tüketim değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmadığı, 6 yıl ve üzeri süredir diyalize giren hastaların % 62,5'i subjektif global değerlendirmeye göre normal beslenme özelliği sergilerken, % 37,5'inin ise malnütrisyon riski/orta malnütrisyon özelliği sergilemediği, diyaliz dışı ve diyaliz günü besin tüketilen enerji, makro-mikro besin ögeleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farkın olmadığı, albümin ortalama değerinin 4,06±0,40, hemoglobin 11,06±1,96, hematokrit değerinin ise 36,7±11,0 olduğu ve hemodiyaliz dışı, hemodiyaliz günü alınan enerji ve gereksinim duyulan enerji değerleri ile SF-36 ölçeği alt boyutları arasından istatiksel olarak anlamlı bir ilişkinin olmadığı belirlenmiştir. Sonuç olarak hemodiyaliz hastalarının hemodiyaliz günü ve hemodiyaliz dışı gündeki besin tüketimleri arasında anlamlı farkın olmadığı, hemodiyaliz hastalarında diyete uyum güçlüğünün oldukları ve malnütrisyona ve kronik böbrek yetmezliği komplikasyonlarına bağlı olarak bu hasta grubunun yaşam kalitesi puanlarının düşük olması nedeni ile hastaların diyetlerine uyumları bir diyetisyen tarafından mutlaka belirli aralıklarla kontrol edilmelidir. Kronik böbrek yetmezliği olan hastaların, beslenme durumunu ve yaşam kalitesini inceleyen daha geniş kapsamlı çalışmaların yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted by Nicosia. The aim of this study was to evaluate the relationship between nutritional status and quality of life of adult hemodialysis patients treated at Burhan Nalbantoğlu State Hospital. This study was conducted on a total of 60 patients (29 female and 31 male) aged between 19 and 65 years who were treated in the Hemodialysis Unit between March 2019 and May 2019. Patients' personal information, socio-demographic characteristics, feeding habits, frequency of nutrient consumption, 1 day non-hemodialysis, 1 day hemodialysis day, consecutive 2-day food consumption, and again on a non-hemodialysis, 1 day hemodialysis 2 daily physical activity record. 45.2% of the patients were between 50-59 years old, 90.3% of male patients, 58.6% of female patients were married, 25.8% of men and 25.8% of women were married. 44.8 of them did not work in any job, 34.5% of women and 16.1% of men had a family history of chronic renal failure, all of the patients had chronic disease associated with chronic renal failure, 55.0% at the beginning of the HT, the second is Type II DM with 36.7%, the incidence of hypertension in men is 61.3%, 48.3% of women, 62.5% of the well-fed, 37.5% of the risk of malnutrition, 51.7% of women adding salt to food, while 22.6% of male patients to add salt It was found that there was no statistically significant difference between non-dialysis and dialysis day nutrient consumption values and nutritional consumption values of the patients. does not exhibit malnutrition risk / moderate malnutrition, there was no statistically significant difference between non-dialysis and energy consumed on dialysis day, macro-micro nutrients, mean albumin value was 4.06 ± 0.40, hemoglobin 11.06 ± 1.96, hematocrit value was 36.7 ± 11 It was found to be 0 and there was no statistically significant relationship between the non-hemodialysis, the energy taken on the day of the hemodialysis and the required energy values and the SF-36 sub-dimensions. In conclusion, there was no significant difference between hemodialysis day and non-hemodialysis food consumption, hemodialysis patients had difficulty in adapting to diet and due to malnutrition and chronic renal failure complications; should be checked at intervals. Further studies are needed to investigate nutritional status and quality of life in patients with chronic renal failure.