Yeni nesil iki şişeli üniversal adezivin dentine bağlantı dayanımının ve adeziv tabaka kalınlığının in vitro değerlendirilmesi
In vitro evaluation of dentin bond strength and adhesive layer thickness of new generation two-bottle universal adhesive
- Tez No: 907279
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLŞAH TONGA, DOÇ. DR. HÜSEYİN HATIRLI
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Üniversal adeziv sistemler; birçok avantaja sahip olmasına rağmen oluşan bağlantı dayanımının uzun ömürlülüğü ve adeziv tabaka kalınlığı konularında endişeler bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı yeni nesil iki şişeli bir üniversal adeziv olan G2- Bond'un kısa ve uzun dönem bağlanma dayanımını ve adeziv tabaka kalınlığını değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada 30 adet çekilmiş insan alt büyük azı dişi kullanıldı. Dişler rastgele 3 adeziv ajan (G-Premio Bond, G2-Bond Universal, Clearfil SE Bond) grubuna ayrıldı. Dentin yüzeyleri açığa çıkarılmış dişlere gruplarına göre sırasıyla adeziv ajan ve kompozit rezin (Solare-X, GC, Tokyo, Japonya) uygulandı. Mikro gerilim bağlanma dayanımı testinde kullanılacak örnekler hassas kesme cihazı ile hazırlandı. Daha sonra tüm adeziv ve uygulama protokolü grupları, uygulanan olan yaşlandırma yöntemine göre (24 saat, 6 ay suda bekletme) iki alt gruba ayrıldı. Çubuk örnekler universal test cihazında mikro gerilim bağlanma dayanımı testine tabi tutulmuş ve kırılma tipleri stereomikroskop altında değerlendirilmiştir. Adeziv tabaka kalınlığını gözlemlemek için her bir dişten 3 adet çubuk ×5000 büyütmede SEM ile gözlemlenmiştir. Verilerin istatistiksel analizleri SPSS v.26 programı (SPSS Inc, IBM Corp, IL, ABD) kullanılarak yapıldı. Bağlanma dayanımının değerlendirilmesinde iki yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve Tukey HSD testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Although universal adhesive systems have many advantages, there are concerns about the longevity of bond strength and adhesive layer thickness. This study aimed to evaluate the short and long-term bond strength and adhesive layer thickness of G2- Bond, a new generation two-bottle universal adhesive. Materials and Methods: This study used 30 extracted human lower molars. The teeth were randomly divided into 3 groups of adhesive agents (G- Premio Bond, G2-Bond Universal, Clearfil SE Bond). Adhesive agent and composite resin (Solare-X, GC, Tokyo, Japan) were applied to the teeth with exposed dentin surfaces according to their groups, respectively. The specimens to be used in the microtensile bond strength test were prepared with a precision cutting device. Then, all adhesive and application protocol groups were divided into two subgroups according to the aging method applied (24 hours, 6 months soaking in water). The rod specimens were subjected to microtension bond strength test in a universal testing machine and fracture types were evaluated under stereomicroscope. To observe the thickness of the adhesive layer, 3 rods from each tooth were observed by SEM at ×5000 magnification. Statistical analyses of the data were performed using SPSS v.26 software (SPSS Inc, IBM Corp, IL, USA). Two-way Analysis of Variance (ANOVA) and Tukey HSD tests were used to evaluate the bond strength.