Kazak Türkçesinde İsim Yapımı
Noun Formation in Kazakh Turkic
  1. Tez No: 907281
  2. Yazar: SEHER ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA AKTAŞ ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 636
Özet
Bu çalışmada, Türk dilinin Kıpçak grubunda yer alan Kazak Türkçesinin türetme yöntemiyle yapılan“isim yapımı”ortaya konulmaya çalışılmıştır. Beş bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde Kazak Türkçesi hakkında genel bilgi verilmiştir. İkinci bölümde söz yapımı ve söz üretme yollarından bahsedilmiştir. Üçüncü ve dördüncü bölümde Kazak Türkçesindeki isimden isim ve fiilden isim yapan ekler biçim özellikleri bakımından Eski Türkçe ile karşılaştırmalı olarak ele alınmış ve işlevleri açısından incelenmiştir. Beşinci bölümde Kazak Türkçesindeki isimlerin, aldığı eklere göre sınıflandırılması yapılarak dizini oluşturulmuştur. Elde edilen veriler çalışmanın sonucunda sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was tried to reveal the“noun formation”made by the derivational method of Kazakh Turkic, which is in the Kipchak group of the Turkish language. In the first chapters of the study, which consists of five parts, general information about Kazakh Turkic is given. In the second chapter, word formation and ways of producing words are mentioned. In the third and fourth chapters, the suffixes that make nouns from nouns and nouns from verbs in Kazakh Turkic are discussed comparatively with Old Turkic in terms of their morphological features and examined in terms of their functions. In the fifth chapter, the index of the names in Kazakh Turkic was created by classifying them according to the suffixes they received. The data obtained are presented as a result of the study.