Yetişkinlerde affetme, ruminatif düşünceler ve yaşam doyumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the reliationship between forgiveness, ruminative thoughts and life satifaction in adults
- Tez No: 907295
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN EBADİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Çalışmanın temel amacı yetişkinlerde affetme, ruminatif düşünceler ve yaşam doyumu arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Yetişkinlerde affetme ve ruminatif düşüncelerin yaşam doyumu üzerindeki yordayıcı etkisinin incelenmesi bir diğer araştırma problemidir. Bunun yanında cinsiyet, yaş, eğitim durumu, ilişki durumu ve ebeveyn çocuk yetiştirme tutumu algısı değişkenlerinin anlamlı farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir. Araştırma 2024 yılında yetişkinler arasından rastlantısal olarak seçilen 477 katılımcıyla yürütülmüştür. 24 uç değerin veri grubundan çıkarılması sonucu 453 katılımcının verileriyle analiz işlemine geçilmiştir. Araştırmada elde edilen veriler SPSS 25.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Veriler değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotlar (sayı, yüzde, ortalama, standart sapma) kullanılmıştır. Ölçeklerden alınan puanların tamamı normal dağılım gösterdiği için analize parametrik testlerle devam edilmiştir. Değişkenler arasındaki ilişkinin incelenmesi için Perason Korelasyon Analizi, bağımsız değişkenlerin bağımlı değişken üzerindeki yordayıcı gücünü tespit etmek için Doğrusal Çoklu Regresyon Analizi, sosyo-demografik değişkenlerin ölçek puanları arasında anlamlı fark gösterip göstermediğinin incelenmesinde 2 grup arasındaki fark için Bağımsız Örneklem T-Test, 3 ve daha fazla grup arasındaki fark için Tek Yönlü ANOVA ve ardından Scheffe çoklu karşılaştırma testleri uygulanmıştır. Analiz sonucunda elde edilen bulgulara göre affetme ve ruminatif düşünce biçimi arasında negatif, anlamlı bir ilişki; affetme ve yaşam doyumu arasında pozitif, anlamlı bir ilişki; ruminatif düşünce ve yaşam doyumu arasında negatif, anlamlı bir ilişki vardır. Ruminatif düşünce ve affetme yordayıcı değişkenleri birlikte yaşam doyumu puanlarındaki toplam varyansın %11'ini anlamlı şekilde açıklamaktadır. Bunun yanında analiz sonuçları affetmenin bireylerin yaşam doyumunun pozitif, anlamlı yordayıcısı olduğunu göstermektedir. Ruminatif düşüncenin ise yaşam doyumu üzerinde anlamlı bir yordayıcı etkiye sahip olmadığı görülmüştür. Ruminatif düşüncenin kadınlar lehine, affetme ve yaşam doyumunun ilişkisi olanlar lehine farklılaştığı görülmüştür. Yaş arttıkça affetme düzeyi anlamlı artış gösterirken yaş azaldıkça ruminatif düşünce düzeyinin anlamlı artış gösterdiği görülmüştür. Yüksek lisans ve doktora mezunlarının yaşam doyumunun lise mezunlarına oranla daha yüksek olduğu görülmüştür. Ebeveyn çocuk yetiştirme tutumu algısına bakıldığında demokratik/destekleyen aile tutumu algısının affetmede baskıcı/otoriter tutuma, yaşam doyumunda baskıcı/otoriter ve ihmalkar tutuma göre anlamlı farklılaştığı görülmüştür. Tartışma bölümünde bulgular yorumlanmış, öneriler bölümünde diğer araştırmacılar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the study is to examine the relationship between forgiveness, ruminative thoughts and life satisfaction in adults. Another research problem is to examine the predictive effect of forgiveness and ruminative thoughts on life satisfaction in adults. In addition, it was examined whether gender, age, educational status, relationship status and perception of parental child-rearing attitude showed significant differences. The research was conducted with 477 participants randomly selected among adults in 2024. As a result of removing 24 outliers from the data group, the analysis process started with the data of 453 participants. The data obtained in the study were analyzed using SPSS 25.0 package program. Descriptive statistical methods (number, percentage, mean, standard deviation) were used to evaluate the data. Since all of the scores obtained from the scales showed normal distribution, the analysis continued with parametric tests. Perason Correlation Analysis was used to examine the relationship between variables, Linear Multiple Regression Analysis was used to determine the predictive power of independent variables on the dependent variable, Independent Sample T-Test for the difference between 2 groups, One-Way ANOVA for the difference between 3 or more groups and then Scheffe multiple comparison tests were applied to examine whether socio-demographic variables showed a significant difference between scale scores. According to the findings obtained as a result of the analysis, there is a negative, significant relationship between forgiveness and ruminative thinking; a positive, significant relationship between forgiveness and life satisfaction; and a negative, significant relationship between ruminative thinking and life satisfaction. The predictor variables of ruminative thinking and forgiveness together significantly explain 11% of the total variance in life satisfaction scores. In addition, the results of the analysis show that forgiveness is a positive, significant predictor of individuals' life satisfaction. On the other hand, ruminative thinking did not have a significant predictive effect on life satisfaction. It was seen that ruminative thinking differed in favor of women, and forgiveness and life satisfaction differed in favor of those who had a relationship. As age increased, the level of forgiveness increased significantly, while the level of ruminative thinking increased significantly as age decreased. It was observed that life satisfaction of master's and doctorate graduates was higher than high school graduates. When the perception of parental child rearing attitude was examined, it was seen that the perception of democratic/supportive family attitude differed significantly according to oppressive/authoritarian attitude in forgiveness, oppressive/authoritarian and neglectful attitude in life satisfaction. In the discussion section, the findings were interpreted and suggestions were made for other researchers in the suggestions section