Yetişkinlerde affetme ile merhamet ve bilgelik arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between forgiveness, compassion, and wisdom in adults
- Tez No: 924159
- Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışma, yetişkinlerde affetme, merhamet ve bilgelik arasındaki ilişkileri incelemiştir. Çalışmaya 368 (269 kadın/99 erkek) kişi katılmıştır. Araştırmada veri toplama araçları olarak Heartland Affetme Ölçeği, Merhamet Ölçeği, San Diego Bilgelik Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Bulgular, affetme ile merhamet arasında pozitif (r = 0,182, p < 0,001) ve affetme ile bilgelik arasında pozitif (r = 0,435, p < 0,001) bir ilişki içinde olduğunu göstermiştir. Bilgelik ile merhamet arasında ise pozitif (r = 0,422, p = p < 0,001) bir ilişki saptanmıştır. Regresyon analizi, merhametin affetme düzeyindeki varyansın %4,5'ini açıkladığını (R² = 0,045), bilgelik ise affetme düzeyindeki varyansın %19,5'ini açıkladığını (R² = 0,195) ortaya koymuştur. Yaş, cinsiyet, eğitim durumu ve medeni durumu gibi demografik faktörlerin, affetme üzerinde anlamlı bir etkisi gözlenmemiştir. Bu bulgular, affetme süreçlerinde bilgelik ve merhametin kritik bir öneme sahip olduğunu vurgulamaktadır. Çalışma, affetme, merhamet ve bilgelik arasındaki ilişkileri ele alarak hem teorik literatüre hem de psikolojik danışmanlık uygulamalarına katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examined the relationships between forgiveness, compassion, and wisdom in adults. A total of 368 participants (269 women and 99 men) took part in the study. Data collection tools included the Heartland Forgiveness Scale, Compassion Scale, San Diego Wisdom Scale, and a Personal Information Form. The findings revealed a positive relationship between forgiveness and compassion (r = 0.182, p < 0.001) and between forgiveness and wisdom (r = 0.435, p < 0.001). Additionally, a positive relationship was found between wisdom and compassion (r = 0.422, p < 0.001). Regression analysis showed that compassion accounted for 4.5% of the variance in forgiveness levels (R² = 0.045), while wisdom accounted for 19.5% of the variance in forgiveness levels (R² = 0.195). Demographic factors such as age, gender, education level, and marital status did not have a significant impact on forgiveness. These findings highlight the critical importance of wisdom and compassion in forgiveness processes. By addressing the relationships between forgiveness, compassion, and wisdom, the study contributes to both theoretical literature and psychological counseling practices.