İskemik serebrovasküler hastalık saptanan ve atriyal fibrilasyonu olan hastalarda CHA2Ds2-VASc skorunun mortalite ve morbidite açısından prediktif değeri
The predictive value of the CHA2Ds2-VASc score for mortality and morbidity in patients with ischemic cerebrovascular disease and atrial fibrillation
- Tez No: 907375
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKMAN SANRI, PROF. DR. ARZU DENİZBAŞI ALTINOK, DR. MEHMET BİRKAN KORGAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Kardiyoloji, Nöroloji, Emergency Medicine, Cardiology, Neurology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: CHA2Ds2-VASc skoru AF'li hastalarda inme riskini tahmin etmek için kullanılsa da birçok çalışmada farklı klinik durumları tahmin etmek için de çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmada amacımız acil servis başvurusunda akut iskemik inme saptanan ve AF'si olan hastalarda CHA2Ds2-VASc skorunun mortalite ve morbidite açısından prediktif değerini belirlemektir. Gereçler ve yöntem: Tek merkezli, prospektif ve gözlemsel olarak yürüttüğümüz bu çalışmaya, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Servisine belirlenen süre içerisindeki başvurusunda akut iskemik inme saptanan ve AF'si olan hastaları dahil ettik. Hastaların CHA2Ds2-VASc skorlarıyla birlikte vital parametreleri, NIHSS skorları, trombolitik ve trombektomi tedavisi uygulanma durumları kaydedildi. Hastalar 1 yıl boyunca takip edilip, acil servisten çıkış durumları ile birlikte 3. ve 12. aydaki klinik durumları tespit edildi. Bulgular: Çalışmamıza 143 hasta alınmıştır. Tüm veriler analiz edildiğinde hastaların normal dağılım göstermediği saptanmıştır. Acil servis çıkışı (Mortalite – 0), 3. ay (Mortalite – 3), 12.ay (Mortalite – 12) ve tüm süreç (Mortalite – (0-12)) mortaliteleri ile CHA2Ds2-VASc skoru arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. (P değerleri sırası ile 0.288, 0.539, 0.192, 0.196). Diğer kaydedilen bazı veriler istatistiksel olarak anlamlı saptansa da klinik olarak anlamlı bulunmamıştır. Sonuç: Tespit edebildiğimiz mevcut hasta popülasyonunda CHA2Ds2-VASc skorunun akut iskemik inme ile gelen ve AF'si olan hastalarda mortalite ve morbidite açısından prediktif olarak değerliliği olmadığı saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: Although the CHA2Ds2-VASc score is primarily used to predict stroke risk in patients with atrial fibrillation (AF), many studies have investigated its utility in predicting various clinical outcomes. The aim of this study is to determine the predictive value of the CHA2Ds2-VASc score for mortality and morbidity in patients presenting to the emergency department with acute ischemic stroke and concurrent AF. Materials and Methods: This single-center, prospective observational study included patients who presented to the Emergency Department of Marmara University Faculty of Medicine during the specified period, were diagnosed with acute ischemic stroke, and had AF. The CHA2Ds2-VASc scores of the patients, along with their vital parameters, NIHSS scores, and administration of thrombolytic and thrombectomy treatments, were recorded. Patients were followed up for one year, and their clinical status at the time of discharge, as well as at the 3rd and 12th months, was documented. Results: A total of 143 patients were included in the study. Analysis of the data showed that the patients did not follow a normal distribution. No significant difference was found between the CHA2Ds2-VASc score and mortality at discharge (Mortality-0), the 3rd month (Mortality-3), the 12th month (Mortality-12), or overall mortality (Mortality-(0-12)) (P-values: 0.288, 0.539, 0.192, 0.196, respectively). While some other recorded variables were statistically significant, they were not deemed clinically meaningful. Conclusion: In the patient population we studied, we found that the CHA2Ds2-VASc score did not predict mortality or morbidity in patients with acute ischemic stroke and AF.