İskemik serebrovasküler hastalıklarda homosisteinin rolü
Role of homocysteine in ischemic cerebrovascular disease
  1. Tez No: 192437
  2. Yazar: FEVZİ YILMAZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET DEMİRCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, İlk ve Acil Yardım, Neurology, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İlk ve Acil Yardım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
SKEM K SEREBROVASKÜLER HASTALIKLA HOMOS STE N N ROLÜ*Gazi Universitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim DalıG R Ş: Stroke, günümüzde özellikle gelişmiş ülkelerde ölüm sebepleri arasında üçüncü sıradayer almaktadır. Stroke sonrası kalan kognitif ve motor sekeller, üretken bireyleri, psikolojik,fizyolojik ve sosyal açıdan bağımlı hale getirir. Bu durumun ülkeler ekonomisine etkisideoldukça yüksektir. Bu çalışma, iskemik serebrovasküler hastalık için homosisteinyüksekliğinin bağımsız bir risk faktörü olup olmadığını belirlemek amacıyla yapılmıştır.MATERYAL, METOD: Bu çalışma; Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim DalıErişkin Acil Serviste yapılmıştır. Çalışma kontrollü, prospektif bir çalışmadır. statistik verilerideğerlendirmede Kolmogorov-Smirnov , Shapiro-Wilk, Student's T testi Ki-kare ve Fisher'sExact testleri uygulanmıştır.BULGULAR: Çalışmaya 83 erişkin hasta ile 41 kişilik gönüllü kontrol grubu alınmıştır.
Özet (Çeviri)
ROLE OF HOMOCYSTEINE IN ISCHEMIC CEREBROVASCULAR DISEASE*Gazi University Medicine School Emergency DepartmentINTRODUCTION: Stroke comes third among mortality causes particularly in developedcountries in our times. Cognitive and motor sequels after the stroke render the productiveindividuals dependent in psychological, physiological, and social aspects. Impact of this onthe economy of the countries also is rather important. This study has been performed todetermine whether high level of homocysteine is an independent risk factor for ischemiccerebrovascular disease or not.MATERIAL AND METHOD: This study was performed in the Adults? Emergency Room ofGazi University, Emergency Medicine Department. This study is a controlled prospectivestudy. Kolmogorov-Smirnov, Shapiro-Wilk, Student?s T test, Chi-square, and Fisher?s Exacttests were used in the evaluation of the statistical data.FINDINGS: Eighty-three adult patients and a group of volunteers consisting of 41 individuals wereincluded in the study.