LHC-CMS deneyi pp çarpışmalarında son durum parçacıklarının dinamiğinin yapay zekâ teknikleri ile incelenmesi
Investigation of dynamics of final state particles in pp collisions at the LHC-CMS experiment with artificial intelligence techniques
- Tez No: 907389
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA AYDOĞMUŞ ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yüksek Enerji ve Plazma Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada pp çarpışmalarından çıkan veri setlerini, daha spesifik olarak Higgs bozonunun 4 muon'a bozunum kanalını makine öğrenmesi ve yapay zeka teknikleriyle analizini amaçladık. Bu çalışmanın hedefi Higgs bozunum olaylarından arka plan Z bozunum olaylarını ayrıt edip sınıflandırmaktır. Bunun için CERN'in açık veri setleri ve Likelihood, BDT ve Fisher gibi algoritmalar kullanılarak bu çalışma gerçekleştirilmiştir
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to analyze the data sets resulting from pp collisions, more specifically the decay channel of the Higgs boson to 4 muons, with machine learning and artificial intelligence techniques. The aim of this study is to distinguish and classify background Z decay events within Higgs decay events. For this purpose, open datasets from CERN and algorithms such as Likelihood, BDT, and Fisher were employed in the analysis.