İyon implantasyonu yöntemiyle yüzeyi farklı tip elementlerle modifiye edilmiş 316 L tipi paslanmaz çeliğin yüzey karakteristiklerinin karşılaştırılması
The Comparision of surface characteristics of modified 316 L type stainless steel with various elements by ion implantation
  1. Tez No: 90739
  2. Yazar: İBRAHİM ETEM SAKLAKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VURAL CEYHUN, PROF. DR. AHMET ÖZTARHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Yapılan araştırmalar göstermektedir ki, iyon implantasyonu metallerde tribolojik özellikleri olumlu yönde etkilemektedir. Bu çalışmada, AISI 316 L paslanmaz çeliğin Ta + ve N+ iyonları ile implante edilmesinin tribolojik özelliklere etkileri araştırılmıştır. İmplante edilen yüzeylerin analizleri taramalı elektron mikroskobu (SEM) ve x-ışınları difraktometresi (XRD) kullanılarak yapılmıştır. Pin-on-disk aşınma ve sertlik testleri göstermektedir ki, tantal implantasyonu yüzeyin sertliğini ve aşınma direncini azot implantasyonundan daha fazla arttırmıştır. ABSTRACT A number of investigations have succesfully represented the beneficial effects of ion implantation in improving the wear resistance of metals. In this study, the improvement of wear resistance of AISI 316 L stainless steel was investigated by implantation with Ta+ and N+ ions. The implanted surfaces were analysed by scanning electron microscopy (SEM) and x- ray diffraction (XRD) method. The pin-on-disc wear tests and nano indenter hardness tests showed that tantalum implantation enhanced the surface hardness and wear resistance more than nitrogen implantation. XI
Özet (Çeviri)