Lomber disk hernili hastalarda lumbal vertebra ve intervertebral disklerin morfometrik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the morphometry properties of lumbal vertebra and intervertebral disc in patients with lumbar disc hernia
  1. Tez No: 907400
  2. Yazar: RUŞEDA NUR ERTARĞIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM AÇAR GÜDEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Lumbal bölge herniasyonları, insanların günlük aktivitelerinde aksamalara yol açabilen önemli bir faktördür. Bu nedenle, lumbal bölge anatomisindeki değişikliklerin detaylı bir şekilde incelenmesi, cerrahi müdahalelerin etkinliği açısından büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada disk hernisinin lumbal bölge morfolojisinde meydana getirdiği değişiklikleri kadın ve erkeklerde yaşa göre değerlendirmeyi amaçladık. Bu retrospektif çalışma için Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Picture Archiving and Communication System (PACS) sisteminden görüntüler alınarak ölçümler yapılmıştır. Çalışmaya lumbal disk hernisi bulunan 100 kadın 100 erkek toplam 200 birey dahil edilmiştir. Lumbal vertebrada osteofit tanısı konulan, travma ve cerrahi operasyon geçirmiş hastalar çalışmaya dahil edilmemiştir. Çalışmamızdaki morfometrik ölçümler, lomber manyetik rezonans (MR) görüntülemesi yapılmış bireylerin sagittal ve aksiyal görüntüleri kullanılarak, SECTRA programı üzerinden yapılmıştır. Çalışmamız sonucunda lumbal vertebraların ön, arka ve orta yükseklikleri cinsiyete göre anlamlı bulunmuştur (p0,050). L1-L2 ile L4-L5 discus intervertebralisin ön yükseklikleri arasında cinsiyete bağlı anlamlı farklılık bulunmuştur (p=0,001).
Özet (Çeviri)
Lumbar region herniations are an important factor that can cause disruptions in people's daily activities. Therefore, a detailed examination of the changes in the anatomy of the lumbar region is of great importance for the effectiveness of surgical interventions. In this study, we aimed to evaluate the changes in the lumbar region morphology caused by disc herniation in women and men according to age. For this retrospective study, images were taken from the Tokat Gaziosmanpaşa University Medical Faculty Hospital Picture Archiving and Communication System (PACS) system and measurements were made. A total of 200 individuals, 100 women and 100 men, with lumbar disc herniation were included in the study. Patients diagnosed with osteophytes in the lumbar vertebrae and those who had undergone trauma and surgery were not included in the study. Morphometric measurements in our study were made using the SECTRA program using sagittal and axial images of individuals who underwent lumbar magnetic resonance (MR) imaging. As a result of our study, the anterior, posterior and middle heights of the lumbar vertebrae were found to be significant according to gender (p0.050). A significant difference was found between the anterior heights of the discus intervertebralis of L1-L2 and L4-L5 due to gender (p=0.001).