Deneysel romatoid artrit modelinde naringin ve prednizolon tedavisinin kan-testis bariyerine etkisi
Effect of naringin and prednisolone treatment on blood-testis barrier in experimental rheumatoid arthritis model
  1. Tez No: 907405
  2. Yazar: GİZEM KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEMAN SENCAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Romatoid artrit (RA), kıkırdak ve kemik yıkımı ile karakterize kronik enflamatuvar bir hastalıktır. Tedavide kullanılan glukokortikoidlerin yan etkileri nedeniyle fayda/risk oranı belirsizliğini korumaktadır. Prednizolon, antialerjik ve antienflamatuvar etkileri olan, otoimmün hastalıklar ve kanser tedavisinde kullanılan güçlü bir glukokortikoiddir. Naringin, birçok narenciyede bulunan aktif flavonoid olup, antioksidan, antikanserojen, antienflamatuvar etkilere sahiptir. Literatürde, RA'in kan-testis bariyerinde oluşturduğu hasarı ve bu hasar üzerine Naringin ve Prednizolonun ayrı ayrı ve kombine etkilerini araştıran bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu çalışmada, deneysel RA modelinde, Naringin ve Prednizolonun ayrı ayrı ve kombine tedavilerinin kan-testis bariyeri proteinlerinden Konneksin-43 ve Okludin ekspresyonlarına, kan testosteron ve LH seviyelerine etkisi ile, testis hasarı üzerine etkilerinin, immünohistokimyasal, biyokimyasal, histomorfometrik ve mikroskobik yöntemlerle araştırılması amaçlanmıştır. 36 adet erkek fare; sağlam kontrol grubu, distile su verilen sham grubu, Freund's Complete Adjuvan (FCA) enjeksiyonu ile artrit oluşturulan ve tedavi uygulanmayan grup, artrit sonrası 28 gün, günde 1 kere intraperitonal Prednizolon (10 mg/kg) uygulanan grup, artrit sonrası 30 gün, haftada 3 kez gavaj yoluyla Naringin (150 mg/kg) uygulanan grup, artrit sonrası aynı doz ve sürelerde Naringin ve Prednizolon uygulanan kombine tedavi grubu olarak 6 gruba ayrıldı. Tüm gruplardan 51. günde alınan testis dokuları mikroskobik, immünohistokimyasal, biyokimyasal ve histomorfometrik yöntemlerle incelendi. Artrit grubunda, seminiferöz tübüllerde dejenarasyon görülmekle birlikte sertoli hücre bağlantı proteinlerinden olan Konneksin-43 ve Okludin ekspresyonları ile serum LH, testosteron seviyelerinde azalma izlendi. Prednizolon grubunda, seminiferöz tübül ve sıkı bağlantılarda yaygın dejenarasyon, Konneksin-43 ve Okludin ekspresyonlarında ve testosteron seviyelerinde kontrole oranla azalma izlendi. Naringin grubunda testis ince yapısının birçok alanda normale yakın olduğu, artrit ve diğer tedavi gruplarına oranla Konneksin-43 ve Okludin ekspresyonlarında ve serum testosteron seviyesinde anlamlı artışın gerçekleştiği bulundu. Kombine tedavi grubunda, testiste dejeneratif değişikliklerin çoğu alanda azaldığı, Konneksin-43 ve Okludin ekspresyonlarının artrit ve Prednizolon gruplarına kıyasla arttığı, buna testosteron ve LH seviyelerinde artışın eşlik ettiği görüldü. Tüm sonuçlar birlikte değerlendirildiğinde artrit sonrası testiküler hasarın giderilmesi ve kan-testis bariyer bütünlüğünün sağlanmasında en etkin tedavinin Naringin tedavisi olduğu ve bu tedavinin testisleri hem artritin hem de Prednizolonun olumsuz etkilerinden koruyabileceği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
Rheumatoid arthritis (RA) is a chronic inflammatory disease characterized by cartilage and bone destruction. Due to their side effects of glucocorticoids used in treatment, the benefit/risk ratio remains uncertain. Prednisolone is a potent glucocorticoid used in the treatment of autoimmune diseases and cancers due to its antiallergic and anti-inflammatory effects. Naringin is an active flavonoid found in many citrus fruits, has antioxidant, anticancer, and anti-inflammatory properties. There is no study in the literature investigating the damage RA causes to the blood-testis barrier and the effects of Naringin and Prednisolone, either separately or in combination, on this damage. This study aimed to investigate, using immunohistochemical, biochemical, histomorphometric, and microscopic methods, the effects of separate and combined treatments with Naringin and Prednisolone on the expression of blood-testis barrier proteins Connexin-43 and Occludin, serum testosterone and LH levels, and testicular damage in an experimental RA model. 36 male mice were divided into 6 groups: healthy control group, a sham group receiving distilled water, arthritis induced by Freund's Complete Adjuvant (FCA) without treatment, arthritis withs daily intraperitoneal Prednisolone (10 mg/kg) for 28 days post arthritis induction, a group receiving Naringin (150 mg/kg) by gavage three times a week for 30 days after arthritis, and a group receiving both Naringin and Prednisolone in the same doses and duration as the individual treatments. Testis tissues from all groups were examined on day 51 using microscopic, immunohistochemical, biochemical, and histomorphometric methods. In the arthritis group, degeneration was observed in seminiferous tubules, with decreased expression of Sertoli cell junction proteins Connexin-43 and Occludin, and reduced serum levels of LH and testosterone. In the Prednisolone group, widespread degeneration was noted in seminiferous tubules and tight junctions, with decreased Connexin-43 and Occludin expression and lower testosterone levels compared to the control. In the Naringin group, the testis structure was close to normal in many areas, with significant increases in Connexin-43 and Occludin expression and serum testosterone levels compared to the arthritis and other treatment groups. In the combined treatment group, degenerative changes in the testis were reduced in most areas, Connexin-43 and Occludin expressions increased compared to the arthritis and Prednisolone groups, and increases in testosterone and LH levels were observed. Considering all the results, it was concluded that Naringin treatment was the most effective in repairing testicular damage and maintaining blood-testis barrier integrity after arthritis, and that this treatment could protect the testes from the adverse effects of both arthritis and Prednisolone.