Yetişkin kadınlarda probiyotik-psikobiyotik besin tüketiminin anksiyete ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between probiotic-psychobiotic food consumption and anxiety in adult women
- Tez No: 907408
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAY ESRA AKSAKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırma; yetişkin kadınlarda probiyotik-psikobiyotik besin tüketiminin anksiyete ile ilişkisini saptamak amacıyla planlanmıştır. Araştırma 1 Şubat 2024- 1 Eylül 2024 tarihleri arasında yüz yüze anket yöntemiyle 388 bireye uygulanmıştır. Anket formunun birinci bölümünde demografik bilgiler, probiyotik-psikobiyotik ürünler hakkında bilgi ve tutumları, probiyotik-psikobiyotik besinlerin tüketim sıklığı tablosu ve besin tüketim kaydı; ikinci bölümünde ise 21 madde ve Likert tipi ölçekten oluşan Beck Anksiyete Ölçeği bulunmaktadır. Verilerin analizi SPSS 28.0 programı ile yapılmıştır. Araştırmaya katılan bireylerin yaş ortalaması 30,72 ± 8,92 yıl olarak saptanmıştır. Araştırmaya katılan bireylerin Beden Kütle İndeksi (BKİ) değerleri ile Beck Anksiyete Ölçeği toplam puanları arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır (p>0,05). Çalışma bulgularında, katılımcıların %97,9'unun probiyotik hakkında ve %29,4'ünün psikobiyotik hakkında bilgi sahibi olduğu saptanmıştır. Çalışmada katılımcıların eğitim düzeyleri ile anksiyete puanları arasında zayıf, negatif yönlü ve anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur (p 0,05).
Özet (Çeviri)
This study is designed to determine the relationship between probiotic-psychobiotic food consumption and anxiety in adult women. The research was conducted from February 1, 2024, to September 1, 2024, through face-to-face surveys administered to 388 individuals. The first section of the questionnaire includes demographic information, knowledge and attitudes about probiotic-psychobiotic products, a table of the consumption frequency of probiotic-psychobiotic foods, and a food consumption record. The second section contains the Beck Anxiety Inventory, which consists of 21 items and a Likert type. The data analysis was conducted using SPSS 28.0 software. The average age of the participants in the study was found to be 30.72 ± 8.92 years. There was no significant relationship found between the participants' BMI values and their total scores on the Beck Anxiety Inventory (p> 0.05). The study findings revealed that 97.9% of the participants were knowledgeable about probiotics, while 29.4% were informed about psychobiotics. The study found a weak, negative, and significant relationship between the participants' education levels and their anxiety scores (p 0.05).