Farklı mikrobiyal ve organik gübre dozlarının ayçiçeğinde tane verim ve kalitesi üzerine etkisi
The effect of different mikrobial and organic fertilizer doses on seed yield and quality in sunflower
  1. Tez No: 907423
  2. Yazar: ÖZGE NUR ÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SİNCİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Ayçiçeğinde standart olarak verilen kimyasal gübrelere ilave olarak verilen farklı mikrobiyal ve organik gübre dozlarının tane verimi ve kalitesi üzerine etkilerini belirlemek amacıyla planlanan bu araştırma, 2022 yılında Bursa Uludağ Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi deneme alanlarında yürütülmüştür. Araştırmada standart kimyasal gübrelere ilave olarak mikrobiyal gübrenin 100-200-300-400 ve 500 cc/dekar; organik gübrenin ise 1-2-3-4 ve 5 L/dekar dozları kullanılmıştır. Denemeler tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak kurulmuştur. Çalışmada bitki boyu (cm), tabla çapı (cm), tek tabla verimi (g), tane verimi(kg/da), bin tane ağırlığı (g), yaprak klorofil içeriği (SPAD), yaprak alan indeksi ham yağ oranı (%) ve ham yağ verimi (kg/da) özelliklerinin gözlem ve ölçümleri yapılmıştır. Araştırmada önemli verim ve kalite özellikleri bakımından 500 cc/da mikrobiyal gübre ile 4 ve 5 L/da organik gübre dozları en yüksek değerleri sağlamıştır. Yapılan ekonomik analiz sonucunda yağlık ayçiçeğinde standart gübre uygulamasına ilave olarak verilen 500 cc/da mikrobiyal gübre dozu en yüksek ilave net gelir sağlayan uygulama olmuştur.
Özet (Çeviri)
This research, planned to determine the effects of different microbial and organic fertilizer doses given in addition to standard chemical fertilizers on sunflower on seed yield and quality, was carried out in the trial areas of Bursa Uludağ University, Faculty of Agriculture, Agricultural Application and Research Center in 2022. In the research, in addition to standard chemical fertilizers, microbial fertilizer was used at doses of 100-200-300-400 and 500 cc/decare; organic fertilizer at doses of 1-2-3-4 and 5 L/decare. The experiments were established according to the randomized block design with 3 replications. In the study, plant height (cm), head diameter (cm), single head yield (g), seed yield (kg/da), thousand seed weight (g), leaf chlorophyll content (SPAD), leaf area index, crude oil ratio (%) and crude oil yield (kg/da) characteristics were observed and measured. In the research, 500 cc/da microbial fertilizer and 4 and 5 L/da organic fertilizer doses provided the highest values in terms of important yield and quality characteristics. As a result of the economic analysis, 500 cc/da microbial fertilizer dose given in addition to standard fertilizer application in oil sunflower was the application that provided the highest additional net income.