Investigation of the effects of climate change in Afghanistan using remote sensing techniques
Uzaktan algılama teknikleri kullanılarak Afganistan'da iklim değişikliğinin etkilerinin incelenmesi
- Tez No: 907435
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
Son yıllarda, iklim değişikliği dünya genelindeki çevresel göstergeler üzerinde önemli etkiler yaratmıştır ve Afganistan bu değişikliklerden muaf kalmamıştır. Bu tezin ana amacı, uzaktan algılama yöntemleri aracılığıyla Afganistan'daki iklim değişikliğinin etkilerini incelemek için çeşitli iklim parametreleri analiz edilmiştir. Bu çalışmada, Normalleştirilmiş Farklı Bitki Örtüsü İndeksi (NDVI), Bitki Koşul İndeksi (VCI), Sıcaklık Koşul İndeksi (TCI), Bitki Sağlık İndeksi (VHI), Yer Yüzey Sıcaklığı (LST), Hava Sıcaklığı (Ta), yağış, toprak nemi, Gerçek Buharlaşma (AET), Potansiyel Buharlaşma (PET), rüzgar hızı ve orman kaybı iklim parametreleri, 2000 ile 2023 yılları arasında Google Earth Engine platformunda farklı sensörlerden elde edilen verilerle incelenmiştir. Bu iklim parametreleri Afganistan'ın sekiz bölgesinde uygulanmıştır ve her bir bölge için aylık, mevsimsel ve yıllık analiz edilmiştir. Parametreler arasındaki ilişkileri incelemek için Pearson korelasyon katsayısı kullanılmış, Önemli eğilimleri kontrol etmek için Mann-Kendall testi ve homojenlik testi uygulanmıştır. Ayrıca orman kaybı parametresi harıc diğer iklim parametreleri de ARIMA modeli kullanılarak 2024-2035 yılları arasında trendin yönü tahmin edilmiştir. Model tahminlerini değerlendirmek için R², RMSE ve MAE kriterleri kullanılmış ve tatmin edici sonuçlar elde edilmiştir. Sonuçlar, NDVI'nin çoğu bölgede arttığını, ancak kuzeyde NDVI'nin genel olarak yüksek olmasına rağmen azaldığını ve LST'nin çoğu bölgede azaldığını, yalnızca kuzeyde farklı bir eğilim gösterdiğini ortaya koymuştur. Yağış eğilimleri farklılık gösterse de, yetersiz yağış ve taşlı topraklar nedeniyle toprak nemi tüm bölgelerde sürekli olarak azalmıştır. Batı bölgesi, bitki örtüsü ve toprak nemini etkileyen en yüksek rüzgar hızlarını yaşamıştır. Tarımsal kuraklık, en çok kuzey ve batı bölgelerinde şiddetli olmuş, 2000-2023 yılları arasında ormansızlaşma azalmış, ancak 2023'te bir artış gözlemlenmiştir. İklim parametreleri arasındaki güçlü korelasyonlar, verilerin güvenilirliğini doğrulamaktadır. Son olarak, bu parametreler için 2000, 2012 ve 2023 yıllarına ait mevsimsel haritalar hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Afghanistan has not been immune from significant changes in climate parameters affected by climate change in recent decades. The main purpose of this study is to use remote sensing methods to investigate the effect of climate change in Afghanistan. In this study, data from various sensors on the Google Earth Engine platform between 2000 and 2023 were used to investigate the climate parameters such as Normalized Difference Vegetation Index (NDVI), Vegetation Condition Index (VCI), and Temperature Condition Index (TCI). , vegetation health index (VHI), land surface temperature (LST), air temperature (Ta), precipitation, soil moisture, actual evapotranspiration (AET), potential evapotranspiration (PET), wind speed, and forest loss. These climate parameters were examined on a monthly, seasonal, and annual basis for each of the eight areas that make up Afghanistan. The analysis of noteworthy trends was conducted using the Mann-Kendall test and homogeneity test, while Pearson's correlation coefficient was utilised to investigate the associations among the parameters. In addition, the ARIMA model was used to predict trends for various climate parameters, with the exception of the forest loss parameter, for the years 2024 to 2035. R2, RMSE, and MAE metrics were applied to assess the model's predictions, with good outcomes. The results showed that NDVI increased while LST decreased in most regions, except in the north, where NDVI declined despite its overall high values. Precipitation trends varied, but soil moisture decreased consistently across all regions due to insufficient rainfall and stony soils. The western region experienced the highest wind speeds, impacting vegetation and soil moisture. Agricultural drought was most severe in the north and west, while deforestation declined from 2000 to 2023, except for a rise in 2023. Strong correlations among climatic parameters confirmed the reliability of the data. Lastly, seasonal maps were created for these parameters in the following years: 2000, 2012, and 2023.