II. Abdülhamid dönemi sosyal hizmet kurumları
Social service institutions during the period of Abdulhamid II
  1. Tez No: 907448
  2. Yazar: NAZİK BULDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANER ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
“Toplum”kavramının ortaya çıkmasıyla beraber kimsesiz, yoksul, yetim, öksüz çocuklar, kısacası ihtiyaç sahiplerine yardım etme duygu ve arzusu sosyal hizmetin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Osmanlı Devleti'nde kuruluştan itibaren gerek dini gerekse sosyal alanda pek çok sosyal hizmet faaliyet yürütülmüştür. Osmanlı Devleti'nde sosyal hizmet düzeni II. Mahmut sonrası Tanzimat Fermanı ile başlamıştır. Sosyal hizmetin gelişimi sanayi devrimi ile orantılı ilerlemiştir. Osmanlı Devleti'nde sanayileşme diğer Batılı ülkelere göre geç olduğu için sosyal hizmet de buna bağlı olarak geç gelişmiştir. Osmanlı Devleti'nde sosyal içerikli gelişmeler XIX. yüzyılın son çeyreğinde başlamıştır. Özellikle Sultan II. Abdülhamid döneminde açılan kurumlar sosyal gelişmelere önemli katkı sağlamıştır. Sosyal hizmet, Osmanlı Devleti'nde ilk olarak hayırseverler ve vakıflar tarafından verilmeye başlanmış; daha sonra Sultan II. Abdülhamid'in tahta çıkmasıyla beraber bu hizmetler, Darülaceze, Darulhayr-i Ali ve Hamidiye Etfal gibi yeni kurulan kurumlar tarafından verilmeye başlanmıştır. Tez çalışmasında II. Abdülhamid döneminde sosyal hizmetlerdeki gelişmeler ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
With the emergence of the concept of“society”, the feeling and desire to help homeless, poor, orphans, orphans, in short, those in need, led to the emergence of social work. Since the establishment of social service in the Ottoman Empire, activities have been carried out in many social areas, both religious and social. Social service system in the Ottoman Empire II. It started with the Tanzimat Edict after Mahmud. The development of social work progressed in proportion to the industrial revolution. Since industrialization in the Ottoman Empire was late compared to other Western countries, social services also developed later. Social developments in the Ottoman state started in the last quarter of the 19th century. Especially Sultan II. The institutions opened during the reign of Abdulhamid made a significant contribution to social developments. Social services were first provided by philanthropists and foundations in the Ottoman Empire, and then, with the accession of Sultan Abdulhamid II to the throne, these services began to be provided by newly established institutions such as Darülaceze, Darulhayr-i Ali and Hamidiye Etfal. In the thesis study, the developments in social services during the reign of Abdulhamid II were discussed.