Sınıf öğretmenlerinin kapsayıcı eğitim farkındalıkları ile sınıf içi uygulamaları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between classroom teachers' awareness of inclusive education and their in-classroom practices
  1. Tez No: 907486
  2. Yazar: SERDAR YÜKSELER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RABİA BAYINDIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Kapsayıcı eğitim, her bireyin değerli olduğunu kabul ederek onların ilgi ve ihtiyaçlarını karşılayan, gerçek potansiyellerini ortaya koymayı amaçlayan bir yaklaşımdır. Dezavantajlı bireylerin dışlanmadan, toplumda var olmalarını destekleyen, eğitim ihtiyaçlarını karşılayan ve herkesi kucaklayan bir eğitim sürecidir. Kapsayıcı eğitimin felsefesini eğitim ortamlarına yansıtacak ve uygulayacak kişiler öğretmenlerdir. Araştırmanın amacı, sınıf öğretmenlerinin kapsayıcı eğitim farkındalıkları ile sınıf içi uygulamaları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Diğer bir ifadeyle; sınıf öğretmenlerinin kapsayıcı eğitim farkındalıkları ile sınıf içi uygulamaları arasındaki ilişkinin anlamlı olup olmadığının belirlenmesi hedeflenmiştir. Araştırmanın evreni, 2023-2024 eğitim öğretim yılında Antalya ili Alanya ve Manavgat ilçelerinde resmi okullarda görev yapan 1450 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Basit tesadüfi örnekleme modeli ile seçilen 319 sınıf öğretmeni, çalışmanın örneklemini oluşturmaktadır. Bu çalışma, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli ile yapılmıştır. Araştırmanın veri toplama sürecinde,“Kapsayıcı Eğitimde Öğretmen Farkındalık Ölçeği”ile“Kapsayıcı Eğitim Öğretmen Sınıf İçi Uygulama Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde; öncelikle betimsel analizler yapıldıktan sonra parametrik testler olan; bağımsız gruplar T testi, tek yönlü varyans analizi“ANOVA”ve regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda, sınıf öğretmenlerinin kapsayıcı eğitim farkındalık düzeyleri ile sınıf içi uygulama düzeylerinin oldukça yüksek olduğu tespit edilmiştir. Regresyon analizi sonucunda, sınıf öğretmenlerinin kapsayıcı eğitim farkındalıklarının kapsayıcı eğitim sınıf içi uygulama düzeylerini %51 oranında yordadığı ve kapsayıcı eğitim farkındalık düzeyleri ile sınıf içi uygulama düzeyleri arasında yüksek düzeyde, pozitif, anlamlı ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Inclusive education is an approach that accepts that each individual is valuable, meets their interests and needs, and aims to reveal their true potential. It is an education process that supports disadvantaged individuals to exist in society without being excluded, meets their educational needs and embraces everyone. Teachers are the ones who will reflect and implement the philosophy of inclusive education in educational environments. The aim of the research is to examine the relationship between classroom teachers' awareness of inclusive education and their classroom practices. In other words; it was aimed to determine whether the relationship between classroom teachers' awareness of inclusive education and their classroom practices is significant. The population of the research consists of 1450 classroom teachers working in public schools in Alanya and Manavgat districts of Antalya province in the 2023-2024 academic year. 319 classroom teachers selected with a simple random sampling model constitute the sample of the study. This study was conducted with the relational screening model, one of the quantitative research methods. During the data collection process of the research,“Teacher Awareness Scale in Inclusive Education”and“Inclusive Education Teacher Classroom Practice Scale”were used. In the analysis of data; Firstly, descriptive analyzes were carried out and then parametric tests; independent groups T test, one-way analysis of variance“ANOVA”and regression analysis were used. As a result of the research, it was determined that classroom teachers' inclusive education awareness levels and in-class practice levels were quite high. As a result of the regression analysis, it was concluded that classroom teachers' awareness of inclusive education predicted their levels of inclusive education classroom practice by 51% and that there was a high, positive, significant relationship between inclusive education awareness levels and classroom implementation levels.