Üniversite öğrencilerinin siber flört şiddetine maruz kalma ve uygulama durumlarının duygu düzenleme güçlüğü ve bilgece farkındalık ile ilişkisinin incelenmesi
Examination of the relationship of university students' cyber dating violence perpetration and victimization with emotion disregulation and dispositional mindfulness
- Tez No: 907487
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Mevcut araştırmanın temel amacı üniversite öğrencilerinde duygu düzenleme ve bilgece farkındalık ile siber flört şiddetine maruz kalma ve uygulama arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırma 207 kadın, 64 erkek olmak üzere hayatı boyunca en az bir flört ilişkisi yaşamış toplam 271 üniversite öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplama araçları olarak Siber Flört İstismarı Ölçeği, Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği, Beş Faktörlü Bilgece Farkındalık Ölçeği ve araştırmacı tarafından hazırlanan katılımcılara ait demografik bilgilere ait soruların bulunduğu Katılımcı Bilgi Formu kullanılmıştır. Demografik bilgilerden cinsiyete, görüşme şekline, partner ile sanal ortamda geçirilen süreye ve ilişki süresine göre siber flört şiddetine maruz kalma ve uygulama durumuna göre anlamlı seviyede farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmiştir. Veriler çevrimiçi ortamda elde edilmiştir. Elde edilen verilerin normallik değerlerine bakılmış ve normal dağılım göstermediği için parametrik olmayan testler kullanılmıştır. Kullanılan bu testler; Spearman Korelasyon Analizi, Mann Whitney U testi ve Kruskal Wallis H Testi kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçları incelendiğinde bilgece farkındalığın duygularını isimlendirme alt boyutu ve bilgece farkındalık ölçek toplam puanı ile doğrudan saldırganlık alt boyutu arasında düşük, negatif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Duygu düzenleme güçlüğü açıklık alt boyutu ve duygu düzenleme güçlüğü ölçek toplam puanı ile siber flört şiddeti doğrudan saldırganlık alt boyutu arasında; duygu düzenleme güçlüğü amaçlar alt boyutu ile siber flört şiddeti maruz kalma durumu izleme/kontrol alt boyutu ve siber flört şiddeti maruz kalma ölçek toplam puanı arasında düşük, pozitif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur. Demografik verilere ilişkin olarak siber flört şiddeti alt boyutları ile cinsiyet ve görüşme şekli arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Siber flört şiddeti izleme/kontrole maruz kalma ve uygulama ile sanal ortamda geçirilen süre; siber flört izleme/kontrol uygulama ile görüşme sıklığı; siber flört şiddeti doğrudan saldırganlığa maruz kalma ile ilişki süresi arasında düşük düzeyde anlamlı ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study primarily aims to examine the relationship between emotion dysregulation, dispositional mindfulness, and the perpetration and victimization of cyber dating violence among university students. The sample consisted of 271 university students, including 207 females and 64 males, all of whom have been involved in at least one dating relationship during their lifetime. The study utilized various data collection instruments, such as the Cyber Dating Abuse Scale, the Difficulties in Emotion Regulation Scale, the Five Facet Mindfulness Questionnaire, and a Participant Information Form designed by the researcher to collect demographic data. The study explored whether the perpetration and victimization of cyber dating violence varied significantly according to demographic variables such as gender, mode of communication, time spent with a partner in virtual environments, and the duration of the relationship. Data were collected online, and since they did not exhibit a normal distribution, non-parametric tests, including Spearman Correlation Analysis, the Mann-Whitney U Test, and the Kruskal-Wallis H Test, were employed. The findings revealed a low, negative significant relationship between the“naming emotions”subdimension of dispositional mindfulness and both the total score on the dispositional mindfulness scale and the“direct aggression”subdimension of cyber dating violence. Additionally, there was a low, positive significant relationship between the“clarity”subdimension of emotion dysregulation and the total score of the emotion dysregulation scale with the“direct aggression”subdimension of cyber dating violence. There were also significant positive relationships between the“goals”subdimension of emotion dysregulation and the“monitoring/control”subdimension of exposure to cyber dating violence, as well as between the total score on the exposure to cyber dating violence scale. No significant relationships were identified between the subdimensions of cyber dating violence and demographic variables such as gender and mode of communication. However, a low-level significant relationship was found between the duration of virtual interaction and both the exposure to and perpetration of“monitoring/control”in cyber dating violence. Similarly, there were significant relationships between the frequency of communication and perpetration of“monitoring/control”in cyber dating violence, and between the duration of the relationship and exposure to“direct aggression”in cyber dating violence.