Mimarların tasarımcı kimliklerinin kodlarla çözümlenmesi: Peter Zumthor ve Kengo Kuma örneği
Decoding the designer identities of architects: Peter Zumthor and Kengo Kuma
- Tez No: 907485
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HARE KILIÇASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Kişinin yıllar içerisinde elde ettiği bilgi birikimi doğrultusunda meydana çıkan kişisel yaratma güdüsü, tasarımcı kimliğidir. Bu kimlik, yaratılmış olan esere yansıtılırken, eserin benzersiz olmasına ve diğerlerinden ayrılmasına olanak sağlamaktadır. Bu kapsamda tasarımı oluşturan temel tasarım öğeleri, temel tasarım kriterleri ve görsel algılamada yardımcı Gestalt ilkeleri hakkında literatür bilgisi verilmiştir. Bu tez çalışmasının amacı mimarlık mesleğinde önemli yere sahip ve alanında öncü mimarlardan olan Peter Zumthor ve Kengo Kuma'nın tasarımcı kimliğinin ortaya koyulması, tasarım fikirlerinin sorgulanması ve karşılaştırılmasıdır. Mimarlara ait ve amaçlı örnekleme yöntemiyle oluşturulan örneklem grubu, mimari proje verileri ve Precedents in Architecture isimli kitapta bulunan çözümleme modeline göre analiz edilmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda mimarların tasarımı oluşturma kriterleri ve tasarımcı kimlikleri ortaya konulmuştur. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda iki mimarın benzerlikleri ve birbirlerinden ayrışmalarını sağlayan estetik bakış açıları karşılaştırmalı değerlendirilmiştir. Sonuç bölümünde ise yapılan tüm analizler değerlendirilmiş olup gelecek çalışmalar için tezin önemine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The personal creation motive that emerges in line with the knowledge accumulated by the person over the years is the designer identity. While this identity is reflected on the work created, it allows the work to be unique and distinguished from others. In this context, literature information is given about the basic design elements that make up the design, basic design criteria and Gestalt principles that help in visual perception. The aim of this thesis is to reveal the designer identity of Peter Zumthor and Kengo Kuma, who have an important role in the architectural profession and are pioneering architects in their field, to question and compare their design ideas. The sample group belonging to the architects and formed by purposive sampling method was analyzed according to the architectural project data and the analysis model in the book Precedents in Architecture. As a result of the studies, the architects' design creation criteria and designer identities were revealed. In line with the results obtained, the similarities of the two architects and the aesthetic perspectives that differentiate them from each other were evaluated comparatively. In the conclusion section, all analyses are evaluated and the importance of the thesis for future studies is given.