Sulama sularındaki bor tayini
The Fixing boron in irrigation water
  1. Tez No: 90749
  2. Yazar: HÜLYA NEBİLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Dünyadaki bor rezervinin %63'ü Türkiye'de bulunmaktadır. Türkiye'de bor endüstrisi giderek gelişmektedir. Bu gelişmenin yanı sıra bor endüstrisinden kaynaklanan atıkların çevreye zararlı etkileri ortaya çıkmaktadır. Özellikle bor içeren atıklar denizlere, göllere ve akar sulara boşaltılmaktadır. Bor buradan, sularda yaşayan canlılara ve zirai sulamada kullanılması durumunda ise bitkilere geçerek çok büyük zararlı etkilerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu çalışmada, sulama sularından toprağa, topraktan bitkiye geçen borun bağlar üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla Manisa-Salihli-Aiaşehir arasındaki bağlardan alınan su, yaprak ve toprak örnekleri incelenerek bor miktarları tespit edilmiştir. Yukarıda bahsedilen bağlardaki bor miktarlarının sulama suyundan bitkilere geçerek bitkiye zarar verdiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Sixty-three percent of element reserve in the world has been existed in Turkey. The element industry in Turkey has been developing gradually. In spile of this development, harmful affects of remainders existing from the element industry have been occured. The remainders which are usually containing element are poured into the rivers, lakes & seas. The element which is passing through the living creatures in the water, causes erourmous affects by passing through the plants if it is used for agricultural irrigation. The affects of element passing through the irrigation water to the soil and to the plant from the soil. For that reason, the amount of element has been determined by being examined the samples of water, plant & soil which are taken away from the wineyards between Manisa-Salihli and Alaşehir. It is concluded that the amounts of element in the wineyards which are described above, give harm to the plant by passing through the irrigation water.