Dijital ve sanal mekânlarda görsel uyarıcılar üzerine incelemeler
Studies on visual stimuli in digital and virtual spaces
- Tez No: 907496
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HARE KILIÇASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Sanal ve dijital mekânlar, mekânsal deneyimlerin planlanabilir yönünü geliştirmektedir. Bu görsel mekân türleri görsel odaklı duyusal aktarım açısından da önem taşımaktadır. Görsel olarak tasarlanan mekânlardaki duyusal deneyimler, görselliğin insan üzerindeki çok yönlü etkilerinden kaynaklanmaktadır. İnsan beyni, görselleştirmeye dayalı düşünme eğiliminde olduğu için davranış ve deneyimlerini somutlaştırarak anlamlandırır. Görsel bilgilerdeki yapıcı tasarımlar, bireylerde çok duyulu deneyimleri tetikleyebilmektedir. Bu anlamda, çalışmada dijital ve sanal deneyimlerdeki görsel deneyimin özündeki insan faktörüne ve duyularına odaklanılması gerektiği savunulmaktadır. Zihin, duyular ile görsel bilgilerin eşleştirilmesine güvenmektedir. Kişi deneyimleri için öncesinde edindiği görsel bilgileri merkezine alma eğilimindedir. Görselliğe dayalı bilgi havuzunun gelişimi, bireylerin cisim bilgisi, davranışları ve konumları karşısında duyusal ve duygusal ifadeleri üzerinde güçlü etkiler yaratmaktadır. Çalışmanın amacı, bu çift yönlü etkileşimin sınırlarını belirlemektir. Böylelikle mimarlık disiplini içerisindeki dijital ve sanal mekân üretimleri için yeni çalışmaların önünü açacağı ve mekân tasarımlarında deneyime dair nicel ölçümlerin geliştirilebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Virtual and digital spaces develop the plannable aspect of spatial experiences. These types of visual spaces are also important in terms of visually focused sensory transfer. Sensory experiences in visually designed spaces stem from the multifaceted effects of visuality on humans. Since the human brain tends to think based on visualization, it concretizes and makes sense of its behaviors and experiences. Constructive designs in visual information can trigger multisensory experiences in individuals. In this sense, it is argued that the study should focus on the human factor and senses at the core of visual experience in digital and virtual experiences. The mind relies on the matching of senses with visual information. A person tends to center their experiences on the visual information they have previously acquired. The development of a visual information pool creates strong effects on individuals' sensory and emotional expressions in the face of their object knowledge, behaviors and locations. The aim of the study is to determine the boundaries of this two-way interaction. Thus, it is thought that it will pave the way for new studies for digital and virtual space productions within the discipline of architecture and that quantitative measurements regarding experience in space designs can be developed.