Okulöncesi öğretmenlerinin göçmen çocuklara Türkçe öğretim yeterliliği
Pre-school teachers' competency in teaching Turkish to migrant children
- Tez No: 907505
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT BAYAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmanın amacı, okulöncesi öğretmenlerinin göçmen çocuklara Türkçe öğretim yeterliliklerini belirlemektir. Karma modelde yürütülen araştırmanın nicel verileri öğretmenlerin Türkçe öğretimi, alan bilgisi, çokkültürlü eğitim ve ebeveynlerle işbirliği boyutlarında kendilerine yönelik algıları yoluyla; nitel verileri ise öğretmenler ve ebeveynlerle yapılan görüşmeler ve dil etkinlikleri sırasında gerçekleştirilen gözlemler aracılığıyla elde edilmiştir. Araştırmanın katılımcıları nicel veriler boyutunda 339 okulöncesi öğretmeninden, nitel veriler boyutunda ise bu öğretmenler arasından gönüllülük ilkesiyle seçilen 17 kişilik gruptan ve 15 kişilik Rus ve Ukraynalı göçmen ebeveyn grubundan oluşmaktadır. Araştırmanın nicel verilerini toplamak için Kişisel Bilgi Formu ve Okulöncesi Öğretmenlerinin Göçmen Çocuklara Türkçe Öğretim Yeterlilik Algısı Ölçeği kullanılırken nitel veriler için ise öğretmenlere ve ebeveynlere yönelik ayrı ayrı hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formları ile Gözlem Kontrol Listesi kullanılmıştır. Nicel verilerin çözümlenmesinde t-testi, Mann-Whitney U ve tek faktörlü ANOVA, Kruskall Wallis H testi teknikleri uygulanmıştır. Nitel verilerin çözümlenmesi ise öğretmen ve ebeveynlerin yanıtları belli temalar altında toplanarak ve gözlemlerden elde edilen bulgularla birleştirilerek gerçekleştirilmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlar okulöncesi öğretmenlerinin göçmen çocuklara Türkçe öğretimi, dil öğretimi alan bilgisi, çokkültürlü sınıfta eğitim ve ebeveynlerle işbirliği yeterlilik algısının yüksek olduğu bulunmuştur. Bunun yanında öğretmenlerin Türkçe öğretimi alan bilgisi, çokkültürlü sınıfta eğitim ve ebeveynlerle işbirliği yeterlilik algısının göçmen çocuklara Türkçe öğretimi yeterlilik algılarındaki toplam varyansın %58'ini açıkladığı belirlenmiştir. Ayrıca katılımcı öğretmenlerin Türkçe öğretimi yeterlilik algılarının cinsiyete göre farklılaşmadığı ancak hizmet süresi, eğitim verdiği yaş grubu ve deneyime göre farklılaştığı görülmüştür. Nitel verilerden elde edilen sonuçlara bakıldığında ise okulöncesi öğretmenlerinin göçmen çocuklara Türkçe öğretim yeterliliğinde planlama, uygulama, değerlendirme ve ebeveynlerle işbirliği yapma konularında eksikleri olduğu; ebeveynlerin ise verilen dil eğitimini yetersiz gördüğü saptanmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlar dikkate alınarak bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the Turkish language teaching competencies of preschool teachers for migrant children. The research, conducted using a mixed-methods approach, gathered quantitative data through teachers' self-perceptions in the areas of Turkish language teaching, subject knowledge, multicultural education, and collaboration with parents. Qualitative data were obtained through interviews with teachers and parents, as well as observations during language activities. The participants of the study included 339 preschool teachers for the quantitative data, and a volunteer group of 17 teachers and 15 Russian and Ukrainian migrant parents for the qualitative data. Quantitative data were collected using a Personal Information Form and the Preschool Teachers' Perceptions of Turkish Language Teaching Competency for Migrant Children Scale, while qualitative data were collected using semi-structured interview forms designed separately for teachers and parents, as well as an Observation Checklist. The analysis of quantitative data involved t-tests, Mann-Whitney U tests, one-way ANOVA, and Kruskal-Wallis H tests. Qualitative data analysis was carried out by categorizing the responses of teachers and parents under specific themes and integrating the findings from observations. The results of the study indicated that preschool teachers have a high perception of their competencies in teaching Turkish to migrant children, subject knowledge in language teaching, education in multicultural classrooms, and collaboration with parents. Furthermore, it was found that teachers' perceptions of their competencies in subject knowledge, education in multicultural classrooms, and collaboration with parents explained 58% of the total variance in their perceptions of their competencies in teaching Turkish to migrant children. Additionally, it was observed that teachers' perceptions of their Turkish language teaching competencies did not differ by gender but varied according to their length of service, age group they teach, and experience. Qualitative findings revealed that preschool teachers have deficiencies in planning, implementation, evaluation, and collaboration with parents in teaching Turkish to migrant children. Parents, on the other hand, perceived the provided language education as insufficient. Based on the findings of the study, several recommendations were made.