Üniversite döner sermaye işletmelerinin vergilendirilmesi
Taxation of universıty revolving capital enterprises
- Tez No: 907511
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADİR AYYILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışma, üniversiteler bünyesinde kurulan döner sermayeli kuruluşlarının yönetsel ve mali yapıları ile vergi kanunları karşısındaki durumunu örnek yargı kararları, Sayıştay kararları ve özelgeler ile irdelemeyi amaçlamıştır. Bu tezin kapsamını, kamu kurum ve kuruluşlarına ait veya bağlı olarak kurulan sermaye şirketi ya da kooperatifler dışında kalan ve ticarî, sınaî ve ziraî alanda devamlı olarak faaliyette bulunan kuruluşlar içerisinde yer alan döner sermayeli işletmeler oluşturmaktadır. Kapsama her ne kadar genel veya özel bütçeli idarelerde kurulan döner sermayeli işletmeler giriyor olsa da, sadece üniversiteler bünyesinde kurulan döner sermayeli işletmeler kapsama dahil edilmiştir. Çalışmamızda bugüne kadar bu konuda kaleme alınmış olan bilimsel çalışmalar, yapılan kanuni düzenlemeler, kanuni düzenlemelere konu olan gerekçeli kanun teklifleri, yargı kararları, özelgeler ve Sayıştay kararlarından yararlanılarak bir analiz yapılacaktır. Döner sermaye işletmelerinin yasal yükümlülükleri olan hazine payı, bilimsel araştırma projeleri payı, kurum payı ve çalışan payının nasıl olması gerektiği konusunda çözüm önerileri sunulmuştur. Üniversiteler bünyesinde faaliyet gösteren döner sermaye ve iktisadi işletmeler hususunda, bu iki kurumun yeniden düzenlenmesi önerilmektedir. Vergisel yükümlülüklerden kurumlar vergisi, gelir vergisi ve katma değer vergisi hususunda mevcut durumun iyileştirilmesi için çözüm önerileri sunulmuş; damga vergisi, özel tüketim vergisi, motorlu taşıtlar vergisi, veraset ve intikal vergisi gibi vergiler konusunda ise mevcut durumun devamının faydalı olacağı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the managerial and financial structures of revolving fund organizations established within universities and their situation against tax laws, with sample judicial decisions, Court of Accounts decisions and rulings. The scope of this thesis consists of revolving fund enterprises, which are among the organizations that operate continuously in the commercial, industrial and agricultural fields, other than capital companies or cooperatives that belong to or are affiliated with public institutions and organizations. Although revolving fund enterprises established in general or special budget administrations are included in the scope, only revolving fund enterprises established within universities are included in the scope. In our study, an analysis will be made by making use of the scientific studies written on this subject to date, the legal regulations made, the reasoned bill proposals subject to the legal regulations, judicial decisions, rulings and Court of Accounts decisions. Solution suggestions are presented on how the treasury share, scientific research projects share, institution share and employee share, which are the legal obligations of revolving fund enterprises, should be. Regarding revolving funds and economic enterprises operating within universities, it is recommended to reorganize these two institutions. Solution suggestions were presented to improve the current situation regarding corporate tax, income tax and value added tax, which are among the tax liabilities; It was thought that it would be beneficial to continue the current situation regarding taxes such as stamp duty, special consumption tax, motor vehicle tax, inheritance and transfer tax.