Üniversite döner sermaye işletmelerinin bütçe yönetim sistemi ve Hacettepe Üniversitesi örneği
The budget management system of university revolving funds and the model of Hacettepe University
- Tez No: 160369
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA AKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
III ÖZET Çalışgan Aranmaz, Sinem. Üniversite Döner Sermaye İşletmelerinin Bütçe Yönetim Sistemi ve Hacettepe Üniversitesi Örneği, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2005. Genel ve katma bütçeli idarelere bağlı olarak kurulan döner sermayeli işletmeler gayri safi gelir, hazineye aktarılan pay, karlılık gibi büyüklükler açısından değerlendirildiklerinde, üniversite döner sermaye işletmelerinin bu alanda oldukça önemli bir yer tuttuğu görülür. Bu önem dikkate alındığında işlem hacmi diğer kamu işletmelerine göre daha fazla olan üniversite döner sermaye işletmelerinde iktisadilik, etkinlik ve verimlilik ilkelerinin tam olarak sağlanması gerekir. Bu amaçla üniversite döner sermaye işletmelerinin bütçeleri, kısa ve uzun vadeli planlarında yer alan işletme amaç ve hedefleriyle uyumlu olarak hazırlanmalı ve bütçe süreci yıl içerisine dağıtılarak yaşayan bir organizma kimliğine kavuşturulmalıdır. Bütçeleme yöntemleri üniversite işletmelerinin büyüklüklerine göre farklılık göstermekte, kapasitesi büyük işletmelerde bütçe, bütçeleme ve mali kontrol için departmanlar oluşturulmakta ve bilgisayar destekli sistemlerden yararlanılmaktadır. Orta vadede üniversite işletmelerinde mali yönetimi ön planda tutan, kaynakların etkili, ekonomik ve verimli kullanılmasını hedefleyen bütçe yönetim sistemi anlayışına geçilmesi öngörülmektedir. Bu çalışmada döner sermaye işletmeleri içerisinde karmaşık bir yapıya sahip olan üniversite işletmelerinin bütçe süreçlerinin incelenmesi sureti ile, söz konusu işletmelerde bütçe yönetim sistemi uygulamalarının işletmenin etkinliği ve sürekliliği açısından avantajlar içerdiği kanaatine varılmıştır. Anahtar Kelimeler : Bütçe, Bütçeleme, İşletme Bütçeleri, Döner Sermaye, Bütçeleme Sistemi, Bütçe Yönetim Sistemi, Bilgisayar Programlan.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Çalışgan Aranmaz, Sinem. The Budget Management System Of University Revolving Funds And The Model Of Hacettepe University, Master's Thesis, Ankara, 2005 When the revolving fund enterprises founded in connection with general and supplementary budget managements evaluated by the factors like groos income, the portion transferred to treasury, profitability, univerity revolving fund enterprises has a quite important place. Concerning these facts the principles of productivity, effectiveness has to fully accomplished in the university enterprises which has more turnover when compared with other government enterprises. To obtain this objective the budget of university revolving fund enterprises has to be accustomed in harmony with objects and aims of enterprises stated in short and long time plans of enterprise and the budget process has to spread in the year and must have a character of a living organism. Budgeting types differs according to the size of university enterprises, enterprises with large capasity has their own budgeting and financial managament depertments, and benefits from computer based systems. İt is suggested that university enterprises are inclined to transform into a budget management systems which aims effective, economical and productive use of the resources. İn this study, by examination of budget processes of university revolving funds which has a complex structure within revolving fund enterprises, it is understood that applications of budget managament systems includes advanteges of effectiveness and continuation of enterprises. Key Words : Budget, Budgeting, Budgets of Enterprises, Revolving Funds, Budgeting Systems, Budget Managament System, Computer Softwares.