Preoperatif dönem hematolojik inflamasyon indekslerinin endometrium kanserindeki myometrial invazyon derecesi ile ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship between preoperative hematologic inflammation indexes and the degree of myometrial invasion in endometrial cancer
  1. Tez No: 907525
  2. Yazar: MUHLİS HAN DURMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ÜSTÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Endometrium kanseri en sık görülen jinekolojik malignitedir. Kadınlar arasında en sık görülen 4. kanserdir, fakat hastaların çoğunun erken evrede tanı alması sebebiyle kanser nedenli ölümlerde 8. sıradadır. Temel prognostik faktörleri arasında tümörün histolojik tipi, lenfovasküler alan invazyonu (LVSI), adneksiyel tutulumu, moleküler sınıfı ve myometrial invazyon derecesi bulunur. Çalışmamızda amacımız temel prognoz belirleyicilerinden biri olan myometrial invazyonun, tam kan parametrelerinden hesaplanan hematolojik inflamasyon indeksleri ile öngörülebileceğini ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne 18-80 yaş arası, Ocak 2017- Ağustos 2023 tarihleri arasında endometrium kanseri sebebi ile ameliyat olmuş tüm hastalar dahil edildi. Retrospektif olarak hastaların preoperatif son 1 ay içerisinde alınan son hemogramları ve nihai patoloji raporları incelendi. Elde edilen hemogram verilerinden hematolojik inflamasyon indeksleri hesaplandı ve nihai histopatoloji raporlarından myometrial invazyon dereceleri tespit edildi. Bulgular: Hematolojik inflamasyon indekslerinin myometrial invazyon derecesi ile ilişkisinin incelendiği çalışmamızda, nötrofil lenfosit oranı (NLR) ve platelet lenfosit oranı (PLR) ile myometrial invazyon derecesi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olmadığı görülmüştür (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: Endometrial cancer is the most common gynecological malignancy. It is the 4th most common cancer among women, but since most patients are diagnosed at an early stage, it ranks 8th in cancer-related deaths. Key prognostic factors include histological type, lymphovascular space invasion (LVSI), adnexal involvement, molecular class, and degree of myometrial invasion. Our aim in our study is to demonstrate that myometrial invasion, one of the main prognosis determinants, can be predicted by hematological inflammation indices calculated from complete blood count. Material and Methods: All patients between the ages of 18 and 80 who underwent surgery for endometrial cancer at Ankara Training and Research Hospital between January 2017 and August 2023 were included. The patients' last complete blood count taken the last one month preoperatively, and final pathology reports were examined retrospectively. Hematological inflammation indices were calculated from the obtained complete blood count data and myometrial invasion degrees were determined from the final histopathology reports. Results: In our study, the relationship between hematological inflammation indices and the degree of myometrial invasion was examined, it was observed that there was no statistically significant relationship between neutrophil lymphocyte ratio (NLR) and platelet lymphocyte ratio (PLR) and the degree of myometrial invasion (p>0.05).