KOBİ'lerde dijital olgunluk düzeyi ile dijital inovasyon ilişkisinin analizi: Filistin bölgesinde bir araştırma
Analysis of the relationship between digital maturity level and digital innovation in SMEs: A study in Palestine region
  1. Tez No: 907553
  2. Yazar: AYAH M. A. AL ALOUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜMRÜT ECEVİT SATI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler (KOBİ'ler) ulusal ekonomiler için büyük önem taşımaktadır ve dijital inovasyon kapasiteleri, dijital olgunluk düzeyleri ile yakından ilişkilidir. Bu araştırma, dijital olgunluk düzeyleri ile dijital inovasyon arasındaki ilişkiyi analiz etmektedir. Bu amaçla, çalışma Filistin bölgesindeki KOBİ'ler üzerinde gerçekleştirilmiştir. Ekonomik büyüme ve inovasyon açısından kritik bir öneme sahip olan KOBİ'lerin, dijital araçları dönüşüm için nasıl kullanabileceklerini anlamak, özellikle Filistin gibi benzersiz zorluklarla karşılaşan bölgelerde, son derece önemlidir. Araştırma, 125 KOBİ ile gerçekleştirilmiştir . Araştırma, dijital olgunluğun boyutları olan kültür, organizasyon yapısı, teknoloji ve içgörüler ile dijital inovasyon yetenekleri arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Bulgular, daha yüksek dijital olgunluk düzeylerinin, dijital inovasyonun artmasıyla pozitif bir ilişki içinde olduğunu ortaya koymaktadır. Özellikle güçlü dijital kültürler, uyumlu organizasyon yapıları, gelişmiş teknoloji kullanımı ve içgörülerin etkin bir şekilde kullanılması, inovasyonu artıran unsurlar arasında yer almaktadır. Çalışma ayrıca dijital stratejilerin benimsenmesi ve içgörülerin karar alma süreçlerine entegre edilmesi gibi iyileştirilmesi gereken temel alanları belirlemektedir. Bu içgörüler, KOBİ'lerin dijital olgunluğu rekabet avantajı ve sürdürülebilir büyüme için nasıl kullanabileceğine dair değerli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Small and Medium-Sized Enterprises (SMEs) are crucial to national economies, and their capacity for digital innovation is closely linked to their level of digital maturity. This research analyzes the relationship between digital maturity levels and digital innovation for this purpose, the study was conducted on SMEs in the Palestinian region. As SMEs are crucial to economic growth and innovation, understanding how they can leverage digital tools for transformation is vital, particularly in regions facing unique challenges like Palestine. Utilizing a survey conducted with 125 SMEs. the study explores how dimensions of digital maturity (culture, organizational structure, technology, and insights) relate to digital innovation capabilities. The findings reveal that higher levels of digital maturity are positively associated with enhanced digital innovation. Specifically, strong digital cultures, well-aligned organizational structures, advanced technology adoption, and effective use of insights contribute to greater innovation. The study also identifies key areas for improvement, including the adoption of digital strategies and the integration of insights into decision-making processes. These insights offer valuable guidance for SMEs aiming to leverage digital maturity for competitive advantage and sustainable growth.