Üniversite öğrencilerinde narsisizm, duygu düzenleme güçlüğü ve özgüven arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between narcissism, emotion regulation difficulty and self-confidence in university students
- Tez No: 907554
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ELİF YAVUZ SEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, 18-25 yaş arası üniversite öğrencilerinde narsisizm kırılgan ve büyüklenmeci alt boyutları ile duygu düzenleme güçlüğü ve özgüven düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığının incelenmesidir. Narsisizm ve narsisizmle ilgili olduğu düşünülen duygu düzenleme güçlüğü ve özgüven değişkenleri arasındaki ilişkinin incelenmesinin, narsisizmin temellerinin ve sebep olabileceği sonuçların daha iyi anlaşılmasına olanak sağlayacağı düşünülmektedir. Literatürde bu üç kavramı birlikte inceleyen çalışma bulunmamaktadır. Bu açıdan çalışma orijinallik taşımaktadır. Araştırmayı önemli kılan bir diğer unsur ise, günümüz toplumunda yeni bir sosyal kategori olan ve bu sebeple, psikanalitik literatürde hakkında yapılan çalışmaların kısıtlı olduğu genç yetişkin grubuyla çalışılmış olmasıdır. Bu çalışma çevrimiçi anket kullanılarak 18-25 yaş arası üniversite öğrencisi olması koşuluyla seçilen, 157'si kadın, 43'ü erkek olmak üzere 200 kişiyle yürütülmüştür. Katılımcılardan Bilgilendirilmiş Onam Formu imzalatıldıktan sonra sırasıyla 'Sosyodemografik Bilgi Formu', 'Beş Faktör Narsisizm Ölçeği-Kısa Form (FFNI-SF)', 'Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği-Kısa Form (DDGÖ-16)', ve 'Özgüven Ölçeği'ni doldurmaları istenmiştir. Ölçeklerin Cronbach-Alfa analizleri oldukça güvenilir olduklarını doğrulamıştır. İstatistiksel analize geçilmeden önce verilerin normallik dağılımları çarpıklık-basıklık değerlerine bakılarak kontrol edilmiş ve bu çalışmada kullanılmaya elverişli oldukları tespit edilmiştir. Pearson korelasyon analizi uygulanan verilerden elde edilen bulgulara göre; katılımcıların kırılgan narsisizm düzeyi ile duygu düzenleme güçlüğü düzeyi arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki (.561**), özgüven düzeyi ile arasında ise negatif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur (-.474**). Narsisizmin diğer alt boyutu olan büyüklenmeci narsisizm ile duygu düzenleme güçlüğü düzeyi ile arasında ise anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Büyüklenmeci narsisizm düzeyi ile özgüven düzeyinin arasında ise pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur (.275**). Son olarak duygu düzenleme güçlüğü düzeyi ile özgüven düzeyi arasında yapılan korelasyon analizinde negatif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur (-.501**).
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine whether there is a significant relationship between narcissism sub-dimensions and difficulty in emotion regulation and self-confidence levels in university students aged 18-25. It is thought that examining the relationship between narcissism and difficulty in emotion regulation and self-confidence variables will allow a better understanding of the foundations of narcissism and the consequences it may cause. There is no further study in the literature that examines these three concepts together. In this respect, the study is thought to be original. Another element that makes the research important is that it was conducted with the young adult group; which is a new social category in today's society and therefore, has limited studies in the psychoanalytic literature. This study was conducted with 200 people, 157 of women and 43 of men, who were selected between university students of ages of 18-25, using an online survey. After signing the Informed Consent Form, participants were requested to fill in the 'Sociodemographic Information Form', 'Five Factor Narcissism Scale-Short Form (FFNI-SF)', 'Emotion Regulation Difficulty Scale-Short Form (DDGÖ-16)', and 'Self-Confidence Scale' respectively. Cronbach-Alpha analyzes of the scales confirmed that they were highly reliable. Before starting the statistical analysis, the normality distributions of the data were checked by looking at the skewness-kurtosis values and they were determined to be suitable for use in this study. According to the findings obtained from the data applied to Pearson correlation analysis; a positive significant relationship was found between the participants' vulnerable narcissism level and emotion regulation difficulty level (.561**), and a negative significant relationship was found between the participants' self-confidence level (-.474**). No significant relationship was found between the grandiose narcissism, and the level of emotion regulation difficulty. A significant positive relationship was found between the level of grandiose narcissism and the level of self-confidence (.275**). Finally, in the correlation analysis between the level of emotion regulation difficulties and the level of self-confidence, a significant negative relationship was found (-.501**).