Dijital dönüşümün işletme performansı üzerindeki etkileri: KOBİ'ler üzerine inceleme
The effects of digital transformation on business performance: A study on SMEs
  1. Tez No: 992980
  2. Yazar: TUGAY KACAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAĞMUR ÖZYER AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, dijital dönüşümün KOBİ'lerin performansı üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Dijital teknoloji kullanımı, strateji varlığı, liderlik desteği ve dijital olgunluk gibi temel bileşenlerin; finansal başarı, operasyonel verimlilik ve müşteri memnuniyeti üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Çalışmada nicel araştırma yöntemi benimsenmiş, ölçüm araçlarının geçerliliği faktör analizi ile test edilmiştir. Verilerin dağılım özellikleri doğrultusunda parametrik olmayan analiz teknikleri kullanılmış, daha sonra çok doğrusal regresyon modelleri ile dijital dönüşüm bileşenlerinin işletme performansına etkileri değerlendirilmiştir. Bulgular, özellikle dijital olgunluk ve stratejik yaklaşımın işletme performansı üzerinde anlamlı etkiler oluşturduğunu göstermektedir. Dijital teknolojilerin katkısı olumlu bulunmakla birlikte, tek başına yeterli olmadığı; liderlik desteğiyle etkisinin arttığı görülmüştür. Sonuç olarak, dijital dönüşümün yalnızca teknolojik değil, aynı zamanda stratejik, kültürel ve organizasyonel bir dönüşüm olduğu ortaya konmuştur. KOBİ'lere, teknik yatırımların ötesine geçerek bütüncül bir dönüşüm yaklaşımı benimsemeleri önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the impact of digital transformation on the performance of small and medium-sized enterprises (SMEs). Key components such as digital technology usage, strategic orientation, leadership support, and digital maturity have been evaluated in relation to financial success, operational efficiency, and customer satisfaction. A quantitative research method was adopted, and the validity of the measurement tools was tested using factor analysis. Based on the distribution characteristics of the data, non-parametric analysis techniques were employed, followed by multiple linear regression models to assess the effects of digital transformation components on business performance. Findings indicate that digital maturity and strategic orientation have a significant impact on business performance. While the contribution of digital technologies was found to be positive, it is not sufficient alone; its impact increases with leadership support. In conclusion, digital transformation is revealed not only as a technological process but also as a strategic, cultural, and organizational shift. SMEs are advised to adopt a holistic transformation approach that goes beyond technical investments.