Hukuki formalizm ve hukuki realizm tartışması
Debate on legal formalism and legal realism
  1. Tez No: 907555
  2. Yazar: BERŞAN M. DURMUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERCAN GÜRLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Hukuki realizm; I. Dünya Savaşı ve Büyük Buhran'ın yarattığı sorunların, merkezileşme ve kamu harcamalarına öncelik veren ekonomik programlarla aşılmaya çalışıldığı 1930'lar Amerikası'nda yükselen bir hukuk akımıdır. İlerlemeci Dönem hukuk düşüncesini ilerleten realistler, hukuki formalizm olarak tarif ettikleri soyutlamalara ve tümdengelimci mantığa karşı çıkmış, hukuk kurallarının işleyişine şüpheyle yaklaşmış, dönemin faydacı ve işlevselci eğilimlerine uygun olarak yargılama odaklı bir hukuk anlayışı geliştirmişlerdir. Bu anlayışın hukuk düşüncesinde ciddi bir dönüşüme mi sebep olduğu yoksa iktisadi ve siyasi gelişmeler dolayısıyla yükselen tepkilerin hukuka yansımasından mı ibaret olduğu sorusu ise hâlen geçerli bir sorudur. Bu çalışmada; hukuki formalizm ve hukuki realizm tartışmasının gerçekleştiği hukuk ortamını anlamak için bu tartışmayla ilişkili sayılan hukuk okulları ve düşünceleri incelenmiş; siyasal ve tarihsel bağlamı kavramak maksadıyla İlerlemeci Dönem, Yeni Düzen ve Amerikan Yüksek Mahkemesi bahis konusu edilmiştir. II. Dünya Savaşının hemen öncesinde totalitarizme yol açtığı düşünülen görüşleri sebebiyle suçlanan hukuki realistlerin yükseliş ve düşüşlerini bütünlüklü olarak görebilmek için görüşleri detaylandırılmış ve daha sonra gelişen hukuk akımları da ana hatlarıyla değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Legal realism is a legal movement that emerged in 1930s America, during a period when attempts were made to overcome the problems created by World War I and the Great Depression through centralization and economic programs prioritizing public expenditures. Building on Progressive Era legal thought, legal realists rejected the abstractions and deductive logic they described as legal formalism. They approached the application of legal rules with skepticism, developing a judging-centered understanding of law that aligned with the pragmatic and functionalist tendencies of the era. The question of whether this approach led to a significant transformation in legal thought or merely reflected the broader economic and political reactions remains a pertinent inquiry. In this study, the legal schools and theories related to the debate between legal formalism and legal realism are examined to understand the legal environment in which these discussions took place. To grasp the political and historical context, Progressive Era, New Deal, and The Supreme Court of the United States are discussed. The views of legal realists, accused of contributing to totalitarianism just before World War II, are detailed to provide a comprehensive understanding of their rise and fall, while subsequent legal movements are also briefly assessed.