Sociological factors affecting the judicial decision making of judges in contentious cases in Turkey
Türkiye'de tartışmalı davalarda yargıçların kararlarını etkileyen sosyolojik faktörler
  1. Tez No: 777606
  2. Yazar: ARCA BEGÜM BAYIR OĞUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY UYGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Sosyoloji, Law, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Yargısal karar verme süreci, yargıcın önüne gelen bir davayla ilgili sonuca ulaşma sürecini ifade etmektedir. Hukuki formalizme göre, yargıçlar karar verme süreçlerinde sadece kanun koyucu tarafından oluşturulan kurallara göre karar vermektedir. Bu görüşün karşısında olan hukuki realizme göre, yargıçlar yargısal karar verme süreçlerinde yaşam, eğitim, profesyonel deneyimleri, toplum, kişisel inançları vb. gibi faktörler tarafından etkilenmektedir. Bu araştırmanın temel sorusu, Türkiye'de tartışmalı davalarda yargıçların yargısal kararlarını etkileyen sosyolojik faktörler nelerdir? şeklindedir. Bu araştırmanın önemi, Türkiye'de yargı alanına yönelik yapılan çalışmalar hukuk disiplini etrafında şekillenmektedir. Oysa, uluslararası alanda yargı konusunda yapılan sosyolojik çalışmalar giderek yoğunluk kazanmaktadır. Bu çalışmalar, yargının insan faktörüne vurgu yapan farklı boyutlarını görmemizi sağlamaktadır. Bu araştırmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi, Türkiye'de yargıçlık görevini yapan ve yaşları 30 ile 55 arasında olan kişilerdir. Araştırmanın verileri, araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak, on yargıç ile derinlemesine görüşme gerçekleştirilerek elde edilmiştir. Toplanan veriler içerik analizi yöntemi uygulanarak analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda, Türkiye'de tartışmalı davalarda Bourdieu'nun teorik perspektifine dayanarak sınıf, aile, eğitim, kültür etkisi görülmekle birlikte, bu faktörlere ek olarak duygular, deneyimler, toplumsal cinsiyet, iş yoğunluğu, media, sosyal baskı faktörlerinin de yargıçların yargısal karar verme süreçlerine etkisi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The judicial decision-making process refers to the judge's process of concluding a case. According to legal formalism, the judge decides based on legal rules in their decision- making processes. As opposed to legal formalism, legal realism argues that judges are affected by multiple factors in their judicial decision-making processes, such as their life, education, professional experiences, personal beliefs, etc. The research question is, what are the sociological factors that affect the judges' judicial decision-making processes in controversial cases in Turkey? The significance of this research is that judiciary investigations study in the legal discipline framework. However, sociological studies on the judiciary in the international works are gradually gaining intensity. These studies enable to see human factor in the various dimensions of the judiciary. This dissertation aims to contribute to the developing interdisciplinary approach from sociology to jurisdiction. The qualitative research method was used in this study. The sample of this thesis is that judges who work in Turkey, and their ages are between 30 and 55. The study's data were obtained by conducting in-depth interviews with ten judges and using the researcher's semi-structured interview form. The collected data were analyzed by applying the content analysis method. The dissertation findings show that based on Bourdieu's theoretical perspective, class, family, education, and culture affect judicial decision making, but in addition to these factors, emotions, experiences, gender, workload, medya, social pressure factors also influence the judicial decision- making processes of the judges in Turkey