Isparta ilinde RF magnetik alan şiddeti seviyelerinin ölçülmesi, çevre ve insan sağlığı itibarıyla sonuçlarının değerlendirilmesi
The Measurement of RF magnetic field strenght in central Isparta and the evalutation of the results in terms of human health and environment
- Tez No: 90759
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA MERDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET Bu günlerde insanların günlük hayatlarında EM radyasyonundan kötü bir şekilde etkilendikleri çok açıktır. Halihazırda bazı kuruluşlar EM radyasyon ve bunların insan sağlığı üzerine etkileri hakkında ciddi araştırmalar yürütmektedirler. Bu çalışmada EM radyasyon büyüklüğünün ölçümü için özel cihazlar kullanılmıştır. Ayrıca dünyadaki bu konuda uzman kuruluşların kullandıkları metot bu çalışmada uygulanmıştır. Sonuç olarak bu konunun daha kolay anlaşılabilmesi için grafik gösterimler ve tablolar kullanılmıştır. Bu çalışmanın insan sağlığı üzerinde önemli sonuçlar gösterdiğine kuvvetle inamlmaktadır. İnsan vücudu ve elektromanyetik alan arasındaki birbirini etkileme üzerine çalışmalar kırk yıldır devam etmektedir. Bu çalışmalar sonucunda bir çok sonuç ve bilgi toplanmıştır. Bu toplanan bilgiler temel alınarak elektromanyetik alan gücü günlük yaşantımızda maruz kaldığımız limit seviyelerle tanımlanmıştır. Diğer taraftan radyo istasyonlarının sayılarının artmasına bağlı olarak, radyo istasyonlarından yayılan insan sağlığı üzerine mümkün etkiler, insanlar arasında kaygı uyandırmaya başlamıştır. Sonuçta insanların bazıları endişelenmiştir. Bu anlama eksikliğini giderecek veya insanların endişesini ortadan kaldıracak güvenli“açık maruz kalma”seviyelerini ortaya çıkarmak için acil ölçümler gerekmektedir. ANAHTAR KELİMELER: SAR, Elektromanyetik Enerji, Elektromanyetik Kirlilik, Elektromanyetik Radyasyon, RF
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The term 'Radiation' is a scientific topic. In addition it has been appeared by new age technology. It is obvious that nowadays people are badly effected by 'EM radiation' in daily life. Currently, some associations are concentrated on EM radiation and seriously study the effects to the public health. In this study, some special instruments are used in order to measure EM radiation size. Furthermore, an accepted methodology used by expert associations in other countries has been employed. As a result, graphical representation and table forms are utilised in order to simplify the understanding of this subject. It is believed this study will prove to have importent result for the environmental public health. Studies on interactions between electromagnetic field and human body have been conducted for over forty years, and a lot of results and scientific knowledge have been accumulated. Based on accumulated knowledge, it is recognized that the electromagnetic field strength should be limited to a certain level in our daily life. On the other hand, according to the increase of radio stations in our daily life, possible effects of radiation from radio stations on human health have become a matter of concern among people. As a result, some people feel anxious or misunderstand about the effects of radio waves due to the scale or appearance of the radio facilities. Urgent measures are required to clarify the safety limits of exposure to cancel their anxiety or misunderstanding. KEYWORDS: SAR, Electromagnetic Pollution, Electromagnetic Energy, Electromagnetic Radiation, RF