Yabancı dil olarak Türkçe öğretimi için hazırlanan kitapların yapı iskelesine uygunluk durumu
Assessing the use of scaffolding in Turkish language textbooks for non-native speakers
- Tez No: 907601
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CANBULAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu araştırmanın amacı yabancı dil olarak Türkçe öğretimi ders kitaplarının yapı iskelesine uygunluk durumlarını incelemektir. Bu bağlamda, araştırmada yabancı dil olarak Türkçe öğretimi ders kitaplarında yapı iskelesi ölçütlerine yer verilip verilmediği yer verilmişse ne ölçüde yer verildiği araştırılmaktadır. Araştırmada nitel araştırma desenlerinden betimsel analizden faydalanılmıştır. Araştırmanın veri kaynağını dil öğretiminde sıklıkla faydalanıldığı düşünülen;“Yeni Hitit Yabancılar için Türkçe Öğretim”seti,“İstanbul Yabancılar için Türkçe Öğretim”seti, ''Yedi İklim Türkçe Öğretim'' seti,“İzmir Yabancılar için Türkçe Öğretim”seti A2 düzeyi ders kitapları oluşturmaktadır. Araştımanın verilerinin oluşturulmasında, veri toplama yöntemlerinden doküman incelemesi tekniği kullanılmıştır. Araştırma için ders kitapları temin edilmiş, yapı iskelesiyle ilgili alanyazında yapılmış çalışmalar incelenmiştir. Alan uzmanlarının görüşleri doğrultusunda on maddeden oluşan ölçüt hazırlanmıştır. Yapı iskelesi bağlamında sınıflandırılan ve tablolar halinde sunulan iskele ölçütlerinin ders kitaplarına uygunluk durumları incelenmiştir. İskele ölçütleri ve ders kitaplarındaki etkinlikler gruplandırılarak tablolar halinde sunulmuştur. Çalışmada elde edilen verilerin analizi sırasında nitel araştırmalarda sıklıkla faydalanılan betimsel analiz kullanılmıştır. İncelemeler sonucunda model olma, soru sorma, talimat verme, metni yeniden sunma, görsellere yer verme, sosyal etkileşime dayalı etkinlikler ve geri bildirim stratejisine en çok İstanbul Yabancılar için Türkçe Ders Kitabında yer verilmiştir. Açıklama ve oluşturmayı değil tamamlamayı isteme stratejilerine en fazla Yeni Hitit Yabancılar için Türkçe Ders kitabında yer verilirken, ipucu stratejisine en çok Yedi İklim Yabancılar için Türkçe Ders Kitabında yer verildiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the suitability of textbooks for teaching Turkish as a foreign language to scaffolding. In this context, the research investigates whether scaffolding criteria are included in the textbooks for teaching Turkish as a foreign language, and if so, to what extent. In the research, descriptive analysis from qualitative research designs was used. The data source of the research is; which is thought to be frequently used in language teaching;“New Hittite Teaching Turkish for Foreigners”set,“Istanbul Teaching Turkish for Foreigners”set,“Yedi Climate Turkish Teaching”set,“Izmir Teaching Turkish for Foreigners”set constitute A2 level textbooks. Document analysis technique, one of the data collection methods, was used to create the data of the research. Textbooks were obtained for the research, and studies in the literature on scaffolding were examined. A criterion consisting of ten items was prepared in line with the opinions of field experts. The suitability of the scaffolding criteria, classified in the context of scaffolding and presented in tables, with the textbooks was examined. Scaffolding criteria and activities in the textbooks are grouped and presented in tables. Descriptive analysis, which is frequently used in qualitative research, was used to analyze the data obtained in the study. As a result of the examinations, modeling, asking questions, giving instructions, re-presenting the text, including visuals, activities based on social interaction and feedback strategies were mostly included in the Istanbul Turkish Coursebook for Foreigners. It has been determined that the strategies of explaining and wanting to complete rather than creating are mostly included in the New Hittite Turkish for Foreigners Coursebook, while the hint strategy is mostly included in the Yedi Iklim Turkish for Foreigners Coursebook.