PİKTES projesi kapsamındaki hikâye kitaplarının şekil ve içerik açısından değerlendirilmesi
Evaluation of storybooks within the scope of the PİKTES project in terms of form and content
- Tez No: 924437
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLNAZ ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkiyat Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 246
Özet
Bu tez çalışmasında, PİKTES projesi tarafından hazırlanan Aslı Hikâye Serisi incelenmiş ve Suriyeli çocuklara Türkçe öğretimi amacı güden bu hikâye kitaplarının iç ve dış yapı özellikleri detaylı bir şekilde analiz edilmiştir. İç yapı özelliklerinde; konu, dil ve üslup, etkinlikler, dış yapı özelliklerinde ise resim, sayfa düzeni, kitap boyutu, kâğıt özellikleri, kapak ve cilt özellikleri ele alınmıştır. Çalışmada, nitel araştırma deseninden faydalanarak, doküman analizi yöntemi ile veriler toplanmış ve bulgular içerik analizi tekniğiyle değerlendirilmiştir. Tezin kuramsal kısmında, hedef kitleyi tanımak amacıyla çocuk tanımı, çocuğun gelişim dönemleri; fiziksel ve motor gelişimi, bilişsel gelişim, ahlaki gelişim ve dil gelişimi gibi konulara yer verilmiştir. Ayrıca, yabancı dil öğrenmeye yönelik okuma kitapları ve çocuk kitapları için kullanılan standartlar tartışılmıştır. Bulgular kısmında, kitapların iç ve dış yapı özellikleri ayrıntılı bir şekilde incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Sonuç kısmında ise, elde edilen bulgulara dayanarak, çocuklara yönelik yabancı dil olarak Türkçe öğretimi için hikâye kitabı hazırlama konusunda bazı öneriler sunulmuştur. Bu araştırma, çocuklar için yabancılara Türkçe öğretimi alanında kitapların daha etkili ve verimli bir şekilde hazırlanmasına katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the Aslı Story Series prepared by the PİKTES project was examined and the internal and external structural features of these storybooks, which aim to teach Turkish to Syrian children, were analyzed in detail. Internal structural features include subject matter, language and style, and activities, while external structural features include pictures, page layout, book size, paper features, cover and binding features. In the study, data were collected through document analysis method utilizing qualitative research design and the findings were evaluated through content analysis technique. In the theoretical part of the thesis, in order to get to know the target audience, topics such as the definition of a child, child development periods; physical and motor development, cognitive development, moral development and language development were included. In addition, reading books for foreign language learning and standards used for children's books were discussed. In the findings section, the internal and external structural features of the books were examined and evaluated in detail. In the conclusion part, based on the findings, some suggestions are presented for the preparation of storybooks for teaching Turkish as a foreign language to children. This study aims to contribute to the more effective and efficient preparation of books in the field of teaching Turkish to foreigners for children.