Okul öncesi dönemde yaşam becerileri ile iletişim becerileri arasındaki ilişkinin farklı sosyokültürel değişkenler açısından incelenmesi
Examining the relationship between life skills and communication skills in preschool period in terms of different sociocultural variables
- Tez No: 907602
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAKUP YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmanın amacı, farklı sosyoekonomik bölgede yaşayan 60-72 ay grubu çocukların yaşam becerileri ve iletişim becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmada nicel araştırma desenlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Antalya ve Bitlis illerinde yer alan Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı resmi anasınıfı/anaokullarında öğrenim görmekte olan 60-72 aylık toplam 149 çocuk oluşturmaktadır. Örneklemin belirlenmesinde olasılıklı olmayan örnekleme yöntemlerinden kolay ulaşılabilir örneklem yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada veri toplamak amacıyla iki araç kullanılmıştır. Araştırmanın bağımsız değişkenlerini oluşturan bulgulara ulaşmak amacıyla araştırmacı tarafından oluşturulan“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Araştırmanın bağımlı değişkenlerine yönelik bulguların elde edilmesinde,“Okul Öncesi Dönem Yaşam Becerileri Ölçeği”ve“60-72 Ay Okul Öncesi Çocukları İçin İletişim Becerileri Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde, iki düzeyli bağımsız değişkenler için, ölçek puanlarının normal dağılım gösterdiği durumlarda bağımsız örneklemler t-testi, normal dağılım göstermediği durumlarda ise Mann Whitney U testi uygulanmıştır. Bağımsız değişkenler açısından yaşam becerileri ölçeğinden ve iletişim becerileri ölçeğinden elde edilen puanların farklılaşıp farklılaşmadığı incelendiğinde; yaşam becerileri düzeylerinde bir farklılık görülmezken, iletişim becerileri düzeylerinde cinsiyet, kardeş sayısı, anne eğitim durumu ve baba eğitim durumuna göre anlamlı farklılığın olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bununla birlikte, iletişim becerileri ve yaşam becerileri arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğu saptanmıştır. Araştırma sonucunda yaşam becerileri ve iletişim becerileri arasında bulunan pozitif ilişki göz önüne alınarak, bu becerilerin geliştirilmesi açısından eğitim programlarında geliştirme çalışmalarının yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the relationship between life skills and communication skills of 60-72 months children living in different socioeconomic regions. Relational survey model, one of the quantitative research designs, was used in the study. The study sampling consisted of a total of 149 children aged 60-72 months who were studying in official kindergartens/preschools affiliated to the Ministry of National Education in Antalya and Bitlis provinces. Simple random sampling was used to determine the study group. Two tools were used to collect data in the study. In order to reach the findings that constitute the independent variables of the study, the“Personal Information Form”created by the researcher was used. The“Preschool Life Skills Scale”and the“Communication Skills Scale for 60- 72 Months Preschool Children”were used to obtain the findings for the dependent variables of the study. In the analysis of the research data, for the two-level independent variables, independent samples t-test was applied when the scale scores were normally distributed, and Mann Whitney U test was applied when they were not normally distributed. When it was examined whether the scores obtained from the life skills scale and communication skills scale differed in terms of independent variables, it was concluded that there was no difference in life skills levels, while there was a significant difference in communication skills levels according to gender, number of siblings, mother's education level and father's education level. However, there was a positive relationship between communication skills and life skills. Considering the positive relationship between life skills and communication skills as a result of the research, it is recommended that development studies should be carried out in educational programs in order to improve these skills.