İlköğretim matematik öğretmen adaylarının 21. yy. becerileri öz yeterlilik algıları ve matematik öğretimi kaygısının bazı değişkenler bakımından incelenmesi
Investigating the 21st century skills, self-efficacy perceptions and mathematics teaching anxiety of pre-service primary mathematics teachers in terms of some variables
- Tez No: 907613
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada ilköğretim matematik öğretmen adaylarının 21. yy. becerileri öz yeterlilik algıları ve matematik öğretimi kaygı düzeylerinin, cinsiyet, sınıf düzeyi, mezun olduğu ortaöğretim kurumu türü ve yaşadığı yer/bölge değişkenleri ile ilişkisi incelenmek istenmiştir. Böylelikle ilköğretim matematik öğretmen adaylarının 21. yy. becerileri öz yeterlilik algıları tespit edilerek, matematik öğretiminde ortaya çıkan kaygıları saptanmıştır. Bu maksatla örneklem belirlenirken araştırmaya dâhil olan öğretmen adaylarının birbirinden farklı yerlerde bulunan üniversitelerden seçilmesine dikkat edilmiştir. Araştırmada Akdeniz Üniversitesi, Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi olmak üzere toplam 5 üniversite ile 195 erkek ve 171 kadın olmak üzere toplam 366 öğretmen adayı yer almıştır. Araştırmada kullanılan yöntem tarama yöntemidir. Tarama modeli, geçmişte ya da halen var olan bir durumu betimlemek için tasarlanmış bir araştırma yöntemidir (Karasar, 2018). Araştırmada, veri toplama aracı olarak“21. yy. Becerileri Öz Yeterlilik Algısı Ölçeği”(Anagün, Atalay, Kılıç ve Yaşar, 2016) ve Peker (2006) tarafından geliştirilen“Matematik Öğretmeye Yönelik Kaygı Ölçeği”ve“kişisel bilgi formu”kullanılmıştır. Araştırma sonucunca öğretmen adaylarının 21.yy. öz yeterlilik algılarının cinsiyet ve mezun olunan lise türü değişkeni açısından istatiksel olarak anlamlı bir fark yok iken, sınıf düzeyi ve yaşanılan bölge değişkenleri açısından istatiksel olarak anlamlı bir fark olduğu görülmüştür. Öğretmen adaylarının matematik öğretim kaygı düzeylerinin sınıf düzeyi ve lise değişkenleri açısından istatiksel olarak anlamlı bir fark yok iken cinsiyet ve yaşanılan bölge değişkenleri açısından istatiksel olarak anlamlı bir fark olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Son olarak öğretmen adaylarının 21. yy. öz yeterlilik algıları ile matematik öğretim kaygı düzeyleri arasından istatiksel olarak anlamlı bir ilişki olmadığı görülmüştür. Araştırma sonucunda yeni araştırmacıların yürütecekleri çalışmalara yönelik tavsiyelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to examine the relationship between 21st century skills self-efficacy perceptions and mathematics teaching anxiety levels of prospective elementary mathematics teachers, with the variables of gender, grade level, type of secondary education institution graduated from and place/region of residence. Therefore, 21st century skills self-efficacy perceptions of prospective elementary mathematics teachers were determined and their anxiety levels in mathematics teaching were determined. In order to ensure the representativeness of the study group, care was taken to select the pre-service teachers included in the research from universities located in different places. A total of 366 pre-service teachers (195 male and 171 female) from five universities (Akdeniz University, Alanya Alaaddin Keykubat University, Burdur Mehmet Akif Ersoy University, Aydın Adnan Menderes University, Necmettin Erbakan University) participated in the study. The research employed the survey method. The survey model is a research method designed to describe a situation that existed in the past or still exists (Karasar, 2018). In the study, the following instruments were employed as data collection tools: the 21st Century Skills Self-Efficacy Perception Scale (Anagün, Atalay, Kılıç, & Yaşar, 2016), the Mathematics Teaching Anxiety Scale developed by Peker (2006), and the personal information form. The research findings revealed that there was no statistically significant difference in terms of gender and type of high school graduated, while there was a statistically significant difference in terms of class level and region of residence variables of pre-service teachers' 21st century self-efficacy perceptions. While there was no statistically significant difference between pre-service teachers' mathematics teaching anxiety levels in terms of grade level and high school variables, it was concluded that there was a statistically significant difference in terms of gender and region of residence variables. Finally, it was demonstrated that there was no statistically significant relationship between pre-service teachers' 21st century self-efficacy perceptions and mathematics teaching anxiety levels. As a consequence of the research, recommendations were made for further studies to be conducted by new researchers.