Beslenme ve diyetetik danışmanlığı alan bireylerde covid-19 sonrasında değişen yaşam şartlarının sağlıklı diyete uyuma etkisi
The effect of changing living conditions after covid-19 on compliance with a healthy diet in individuals receiving nutrition and diet consultancy
- Tez No: 907612
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE TOKPUNAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
COVID-19 pandemi sürecinde değişen yaşam şartları bireylerin sağlıklı ve dengeli beslenmesini değiştirebilmektedir. Bu çalışmada COVID-19 Pandemi süreci sonrasında değişen yaşam şartları ile bireylerin sağlıklı diyete uyuma durumu arasındaki ilişkinin incelenmesi ve değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Çalışma kurum izni alınan danışmanlık merkezlerinde Temmuz- Ağustos 2023 tarihleri arasında 281 yetişkin birey üzerinde yürütülmüştür. Veriler çalışmaya katılan bireylerden yüz yüze anket formu ile araştırmacı tarafından alınmıştır. Araştırmada kullanılanveritoplamaaraçlarıise şuşekildedir;24saatlikbesintüketimkaydı,SYI- 2015, TÜBER Uyarlanmış SYI-2015, antropometrik ölçümler, genel beslenme alışkanlıklarına dair sorular,yaşamtarzı ile ilişki sorular,demogratik bilgiler.
Özet (Çeviri)
Changing living conditions during the COVID-19 Pandemic can change the healthy and balanced diet of individuals. This study aims to examine and evaluate the relationshipbetweenchanginglivingconditionsaftertheCOVID-19Pandemicperiod andindividuals'compliancewithahealthydiet.Thestudywasconductedon281adult individuals between July and August 2023 in counseling centers with institutional permission. The data were collected by the researcher from the individuals participating in the study using a face-to-face survey form. The data collection tools used in the research are as follows; 24-hour food consumption record, SYI-2015, TÜBER Adapted SYI-2015, anthropometric measurements, questions about general eating habits, questions related to lifestyle, demographic information.