Investigation of the effects ofoculomotor exercises and hands-onprotocol in patients with non-specificneck pain
Non-specifik boyun ağrısında rutin egzersize eklenen okulomotor egzersizlerin ve hands on tekniklerin karşılaştırılması
- Tez No: 907615
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF TUĞÇE ÇİL SERTÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada, nonspesifik kronik boyun ağrısı (NSCNP) olan bireylerde genel egzersiz protokollerine okülomotor tekniklerin ve manuel terapilerin eklenmesinin etkinliği değerlendirildi. Ocak 2024 ile Haziran 2024 arasında özel bir kliniğe başvuran ve Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon hekimi tarafından NSCNP tanısı konulan 38 gönüllü (22 kadın, 16 erkek; ortalama yaş 35,92 ± 12,18 yıl) çalışmaya dahil edildi. Katılımcıların sosyodemografik özellikleri yapılandırılmış bir anket kullanılarak değerlendirildi. Ağrı görsel analog skala ile değerlendirildi, aktif ve pasif eklem hareket açıları gonyometre ile ölçüldü ve eklem pozisyon hissi lazer işaretçi ile değerlendirildi. Katılımcılar kinezyofobi değerlendirmesi için TAMPA Kinesiofobi Ölçeği'ni ve boyun ağrısı sakatlığı değerlendirmesi için Bournemouth Boyun Ağrısı Sakatlık Anketi'ni doldurdular. Katılımcılar bilgisayar tabanlı bir program kullanılarak rastgele iki gruba ayrıldı: Rutin egzersiz programına başvuran Rutin Egzersiz Grubu (REP) (n=19) ve rutin egzersiz programına ek olarak okülomotor egzersizleri ve miyofasyal gevşetme teknikleri alan Okülomotor ve Uygulamalı Grup (OHP). Tüm katılımcılar hasta eğitim programına katıldı ve kontrol grubu olarak adlandırılan REP grubu (n=19) rutin egzersiz programını, deney grubu olarak adlandırılan OHP grubu (n=19) ise rutin egzersiz programına ek olarak okülomotor egzersizleri ve miyofasyal gevşetme tekniklerini uyguladı. Tedavi altı hafta sürdü ve haftada üç seanstan oluşuyordu. Seans yapılmayan dört günde kontrol grubu rutin egzersiz protokolünü ev egzersizi olarak uyguladı; deney grubu ise hem rutin egzersiz protokolünü hem de okülomotor egzersiz protokolünü evde uyguladı.
Özet (Çeviri)
This study evaluated the effectiveness of adding oculomotor techniques and manual therapies to general exercise protocols in individuals with non-specific chronic neck pain (NSCNP). Thirty-eight volunteers (22 females, 16 males; mean age 35.92 ± 12.18 years) who applied to a private clinic between January 2024 and June 2024 and were diagnosed as NSCNP by a Physical Medicine and Rehabilitation physician were included in the study. The sociodemographic characteristics of the participants were assessed using a structured questionnaire. Pain was assessed with a visual analog scale, active and passive joint motion angles were measured with a goniometer, and joint position sense was assessed with a laser pointer. Participants completed the TAMPA Kinesiophobia Scale for kinesiophobia assessment and the Bournemouth Neck Pain Disability Questionnaire for neck pain disability assessment. Participants were randomly divided into two groups using a computer-based program: Routine Exercise Group (REP) (n=19) who applied for a routine exercise program, and Oculomotor and Hands-on Group (OHP) who received oculomotor exercises and myofascial release techniques in addition to a routine exercise program. All participants participated in the patient education program, and the REP group (n=19), called the control group, applied the routine exercise program, and the OHP group (n=19), called the experimental group, applied oculomotor exercises and myofascial release techniques in addition to a routine exercise program. The treatment lasted for six weeks and consisted of three sessions per week. On the four days when no sessions were performed, the control group applied the routine exercise protocol as home exercise; the experimental group applied both the routine exercise protocol and the oculomotor exercise protocol at home.