Farklı göz egzersizlerinin okul çağı çocuklarındahipermetropi kusurları üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of different eye exercises onhypermetropia in school-age children
  1. Tez No: 482733
  2. Yazar: GÜLAY ARAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA CANDAN ALGUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Okul çağı çocuklarında hipermetropi kusuru oldukça sık görülen ve erken dönemde tedaviye yanıt veren bir patolojidir. Hipermetropi kusuru tedavisinde fizyoterapi yöntemlerinin etkililiği ile ilgili literatürde herhangi bir çalışmaya rastlanmadı. Çalışmamızda, 7-17 yaş aralığındaki okul çağı çocuklarında farklı göz egzersizlerinin hipermetropi kusurları üzerine etkisinin araştırılması ve egzersiz protokollerinin birbirlerine karşı üstünlüklerinin olup olmadığının belirlenmesi amaçlandı. Çalışmamıza 7-17 yaş aralığında 30 kız ve 30 erkek 60 gönüllü okul çağı çocuğu dahil edildi. 60 katılımcı randomize olarak; göz egzersizleri, konverjans egzersiz ve okülomotor egzersiz grubu olmak üzere üç farklı gruba ayrıldı. Tüm gruplara altı hafta boyunca günde iki seans olacak şekilde ev egzersiz protokolleri verildi ve düzenli olarak haftada bir kere telefon ile iletişime geçildi. Katılımcıların hipermetropi dereceleri, görme keskinlikleri, yakın ve keskin görme dereceleri ve sağlıkla ilgili yaşam kaliteleri değerlendirildi. Göz egzersizleri grubunda görme keskinliği ve hipermetropi derecelerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Hypermetropia in school-aged children is a pathology which is very common and responds to treatments early. No studies have been found in the literature on the efficancy of the hypermetropia treatments with physiotherapy methods. In our study, we aimed to investigate the effects of different eye exercises on hypermetropia defects in school age children aged 7-17 years and to determine whether exercise protocols have superiority against each other. 60 volunteer school-aged children (30 girls, 30 boys, between 7-17 years of age) were included in our study. 60 participants were randomly divided into three groups: eye exercises, convergence exercises and oculomotor exercise groups. Home exercise protocols were given to all groups for two sessions per day for six weeks, and regular phone calls were made once a week. Participants were assessed for their hypermetropic grades, visual acuity, near and sharp visual acuity, and the health-related quality of life. No statistically significant difference was found in the visual acuity and hypermetropia grades in the group of eye exercises (p> 0,05).