Examination of microleakage on different orthodontic retainers under simulated Gastroesophageal Reflux Disease (GERD) – an in-vitro study
Gastroözofageal Reflü Hastalığı (GÖRH) taklit edilmiş ortamda ortodontik retainerlardaki mikrosızıntının incelenmesi – in-vitro çalışma
  1. Tez No: 846400
  2. Yazar: SİMAY YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİDEM NALBANTGİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmanın amacı taklit edilmiş gastroözofageal reflü hastalığı altında iki farklı ortodontik retainer teli üzerindeki mikrosızıntıyı değerlendirmektir. Retainerlar yapıştırılırken iki farklı adesivin etkisi ve minenin adezyon öncesi yüzey hazırlığının mikrosızıntıya etkisi de gözlemlenecektir. 144 çekilmiş sığır dişi gelişigüzel şekilde on altı gruba ayrılmıştır. Bu gruplarda sekizine kumlama uygulanmıştır. Retainerları mine yüzeyine yapıştırmak için iki farklı adeziv kullanılmıştır: %37'lik fosforik asitle pürüzlendirme + Transbond XT Primer + 3M Transbond LR ve %37'lik fosforik asitle pürüzlendirme + Transbond XT Primer + 3M Akışkan kompozit. Adeziv polimerizasyonu için Elipar S10 Curing Light kullanılmıştır. Yapıştırma işlemi sonrasında örnekler 2 farklı solüsyona maruz bırakılmıştır. Solüsyonların pH çözeltileri; şiddetli gastrik regürjitasyonu simüle eden pH 1,5 ve pH 7 ile yapay tükürük ortamını taklit etmektedir. Grupların yarısı pH 1.5'luk solüsyona, diğer yarısı da pH 7'lik solüsyona maruz bırakılmış ve bu işlem her bekletme 5 dakika olacak şekilde 12 saatlik periodlarda 8 gün boyunca tekrarlanmıştır. İşlemler devamında retainer yapıstırılan bölgelerin 1 mm dısından itibaren tüm diş yüzeyleri oje ile boyanmış ve örnekler %0.5'lik bazik fuksin solüsyonuna maruz bırakılmıstır. Örnekler daha sonrasında lingual retainera parallel olacak şekilde elmas disk testere (Meisinger, Neuss, Germany) ile ikiye ayrılmış ve sonrasında mikroskop ile 20× büyütme altında mezial ve distal sınırlardan incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the microleakage on two different orthodontic retainers under simulated gastroesophageal reflux disease. While bonding the retainers, the impact of two different bonding materials with the effect of the previous air abrasion of the enamel to the microleakage will also be observed. 144 extracted bovine incisors were divided randomly into sixteen groups, each group containing 9 samples. Eight of these groups were preconditioned with air abrasion. Two different adhesives ( 37% phosphoric acid + 3M Transbond XT primer + 3M Transbond LR adhesive and 37% phosphoric acid + Transbond XT primer + 3M Flowable Composite ) were used to bond two different types of retainers ( braided retainer wire of .10×.028-inch 6“ length and ss multi-strand wire with co-ax straight length 0215 14”). Elipar S10 curing light was used to polymerize these adhesives. After the bonding procedure, the speciments were subjected to 2 different immersion regimens. While the eight of the groups were immersed in simulated gastric solution of pH 1.5, the other half of the groups were immersed in the artificial saliva with pH 7. Immersion regimes were carefully carried out for 8 days; each immersion lasting for five minutes. The regime was distributed over a 12-hour period. At the end of immersion period, all the tooth surfaces except 1 mm wide zone around the margins of the bonded retainer were painted with nail varnish. After the nail varnishing process is done to the all samples, they were immersed in 0.5% basic fuchsine solution for 24 hours at room temperature. Afterwards the specimens were sectioned parallel to the lingual retainer wire with a dental diamond saw (Meisinger, Neuss, Germany) and evaluated under microscope (20x magnification) at enamel adhesive interfaces from mesial and distal margins. Microleakage was observed in all groups. There was no significant difference between microleakage scores of mesial and distal margins (p >0.05).