Üretral kateterizasyon uygulamasında ağrı düzeyinin belirlenmesi
Determination of pain level in urethral catheterization application
  1. Tez No: 907621
  2. Yazar: ÖZGE TÜM KARAYİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Acil Tıp, Hemşirelik, Emergency Medicine, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Acil Tıp Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu araştırma acil serviste üretral kateterizasyon uygulanan hastalarda yaşanılan ağrı düzeyinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma tanımlayıcı retrospektif tipte bir çalışmadır. Araştırma 22.05.2024-30.06.2024 tarihleri arasında Amasya Sabuncuoğlu Şerefeddin Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servise başvuran üretral kateterizasyon uygulanan hastalar ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklem büyüklüğü araştırma kriterlerine uyan, araştırmayı kabul eden, acil serviste üretral kateterizasyon uygulanan hastalardan oluşmaktadır. Veriler araştırmacı tarafından geliştirilen Veri Toplama Formu ve Sayısal Derecelendirme Ölçeği (NRS) kullanılarak toplanmıştır. Araştırma verilerinden elde edilen sonuçlar IBM SPSS 22 İstatistik (IBM SPSS, Türkiye) yazılımı kullanılarak; tanımlayıcı istatistikler, ortalama, standart sapma, frekans, yüzdelik değerler, Bağımsız Örneklem T Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (Anova), ve Kruskall Wallis Testi kullanılarak analiz edilerek p0.05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the level of pain experienced by patients undergoing urethral catheterization in the emergency department. The research is a descriptive retrospective study. The study was conducted with patients who applied to Amasya Sabuncuoğlu Şerefeddin Training and Research Hospital Emergency Department between 22.05.2024-30.06.2024 and underwent urethral catheterization. The sample size of the study consisted of patients who met the research criteria, accepted the research, and underwent urethral catheterization in the emergency department. Data were collected using the Data Collection Form and Numerical Rating Scale (NRS) developed by the researcher. The results obtained from the research data were analyzed using IBM SPSS 22 Statistics (IBM SPSS, Turkey) software; descriptive statistics, mean, standard deviation, frequency, percentage values, Independent Sample T Test, One-Way Analysis of Variance (Anova), and Kruskall Wallis Test and were considered statistically significant when p0.05).