Nütrisyonel demir eksikliği anemisinde klasik ve günaşırı demir tedavisinin karşılaştırılması
Comparison of classical and alternate-day iron therapy in nutritional iron deficiency anemia
- Tez No: 907627
- Danışmanlar: PROF. DR. VESİLE MELTEM ENERGİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Public Health, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Necmettin Erbakan Üniversitesi Tıp Fakültesi genel pediatri polikliniğinde ve çocuk hematoloji polikliniğinde Ocak 2023 ve Temmuz 2024 tarihleri arasında nütrisyonel demir eksikliği anemisi tanısı ile günlük ve günaşırı demir tedavisi verilen 91 hastanın dosyaları retrospektif olarak incelendi. Hastaların klinik ve demografik bilgileri ile tedavi sürecinde alınan kan değerleri karşılaştırılarak, günlük ve günaşırı tedavinin etkinliği değerlendirildi. Çalışmada, hastaların demir parametreleri, tam kan sayımı, retikülosit, serum demir ve demir bağlama kapasitesi değerleri incelenmiş ve istatistiksel analizler yapıldı.
Özet (Çeviri)
The records of 91 patients diagnosed with nutritional iron deficiency anemia who were given daily or alternate-day iron therapy at Necmettin Erbakan University Faculty of Medicine General Pediatrics and Pediatric Hematology Clinics between January 2023 and July 2024 were retrospectively analyzed. The clinical and demographic data of the patients were compared along with their blood test results during the treatment process to evaluate the effectiveness of daily versus alternate-day treatment. Parameters such as iron indices, complete blood count, reticulocyte count, serum iron, and total iron-binding capacity were examined, and statistical analyses were conducted.