Sanal gerçeklik teknolojisi ile düzenlenen yazmaya hazırlık etkinliklerinin ilkokul öğrencilerinin yazma eğilim ve motivasyonlarına etkisi
The effect of pre-writing activities organized with virtual reality technology on primary school students' writing disposition and motivation
  1. Tez No: 907628
  2. Yazar: RUKİYE ÜSTÜNEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE NUR KUTLUCA CANBULAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma, sanal gerçeklik teknolojisiyle düzenlenen yazma etkinliklerinin ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin yazma eğilim ve motivasyonları üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, yarı deneysel bir araştırma olarak tasarlanmıştır. Yarı deneysel araştırma yöntemi türlerinden ön test-son test eşleştirilmemiş kontrol gruplu tasarım kullanılmıştır. Seçkisiz örnekleme yapılmamıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Antalya ilinin Muratpaşa ilçesindeki bir ilkokulda öğrenim gören toplam 47 dördüncü sınıf öğrencisi oluşturmaktadır (N=47). Veri toplama aracı olarak, Yazma Eğilimi Ölçeği ve Yazma Motivasyonu Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın verileri toplandıktan sonra SPSS bilgisayar programı kullanılarak çözümlenmiştir. İncelemelerde, araştırmadaki değişkenlerin normal dağıldığı gözlemlendikten sonra verilerin çözümlenmesinde bağımsız gruplar t-testi ve ANCOVA testlerinden yararlanılmıştır. Çözümlemelerden elde edilen bulgulara göre, sanal gerçeklik teknolojisi ile hazırlanmış eğitimsel içeriğin ilkokul dördüncü sınıf Türkçe dersinde kullanılmasının yazma eğilimi ölçek toplam değerleri üzerinde istatistiksel olarak anlamlı düzeyde olumlu etkiye neden olduğu belirlenmiştir. Ek olarak, sanal gerçeklik teknolojisi ile hazırlanmış eğitimsel içeriğin ilkokul dördüncü sınıf Türkçe dersinde kullanılmasının yazma motivasyonu üzerinde de istatistiksel olarak anlamlı düzeyde olumlu bir etkiye neden olduğu gözlemlenmiştir. Bu bulgulara göre, söz konusu olumlu etki süreç temelli yazma öğretiminin hazırlık aşamasında kullanılan sanal gerçekliğin, dördüncü sınıf öğrencilerinin yazma eğilimlerinin gelişmesine olumlu yönde katkı sağlamasından kaynaklanmaktadır. Bu bağlamda, sanal gerçeklik teknolojisinin yazma eğilimi üzerindeki etkisini ortaya koyan şu ana değin yapılmış ilk araştırma olması nedeniyle, işbu çalışma, sınıf eğitimi, yazma eğitimi ve eğitim teknolojisi alanlarına katkı sağlamıştır. Ayrıca, bu araştırma, yazma sürecinin hazırlık aşamasında sanal gerçeklik teknolojisinin kullanımını ele alan ilk çalışma olması nedeniyle de yenilik getiren bir çalışma olmuştur. Bu çalışma, sanal gerçeklik teknolojisinin yazma eğilimi ve motivasyonu üzerindeki etkilerini ortaya koyarak, eğitimde yeni teknolojilerin etkili bir biçimde kullanılması için gerçekleştirilecek çalışmalara katkı sağlayacak ve bu alanlarda yapılacak sonraki bilimsel araştırmalara bir başlangıç noktası ve dayanak oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effect of writing activities organized with virtual reality technology on the writing disposition and motivation of fourth grade primary school students. The study was designed as a quasi-experimental research. Pre-test-post-test unpaired control group design, one of the quasi-experimental research method types, was used. Random sampling was not used. The study group of the research consists of a total of 47 fourth grade students (N=47) studying in a primary school in the Muratpaşa district of Antalya province affiliated to the Ministry of National Education in the 2022-2023 academic year. Writing Disposition Scale and Writing Motivation Scale were used as data collection tools. After the data were collected, they were analyzed using the SPSS computer program. After observing that the variables in the study were normally distributed, independent groups t-test and ANCOVA tests were used to analyze the data. According to the findings obtained from the analysis, it was determined that the use of educational content prepared with virtual reality technology in primary school fourth grade Turkish course had a statistically significant positive effect on writing disposition scale total values. In addition, it was observed that the use of educational content prepared with virtual reality technology in primary school fourth grade Turkish course had a statistically significant positive effect on writing motivation. According to these findings, this positive effect is due to the fact that the virtual reality used in the preparation phase of process-based writing instruction contributes positively to the development of fourth grade students' writing dispositions. In this context, this study has contributed to the fields of classroom education, writing education and educational technology as it is the first research conducted so far to reveal the effect of virtual reality technology on writing disposition. In addition, this study has been an innovative study because it is the first study to address the use of virtual reality technology in the preparation iii stage of the writing process. By revealing the effects of virtual reality technology on writing disposition and motivation, this study will contribute to the studies to be carried out for the effective use of new technologies in education and will constitute a starting point and basis for future scientific research in these fields.