Antik Çağ takı sanatında Akdeniz gemi tipolojisi
Mediterranean ship typology in ancient jewelry art
- Tez No: 907645
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞLAR ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Sanat Tarihi, Archeology, Art History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Akdeniz Uygarlıkları Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Akdeniz Sualtı Kültür Mirası Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Akdeniz Uygarlıklarının temel taşı olan deniz kültürü ve dolayısıyla gemiler, hayatın pek çok alanını etkilediği gibi takı sanatında da kendisini göstermektedir. Gerek ticari gemiler gerekse askeri gemiler takı sanatının öğelerinden olan yüzükler, yüzük taşları, cameolar gibi eserlerin üzerinde sıkça karşımıza çıkmaktadırlar. Bu çalışmada daha önce yayınlanmış olan bu tür gemi tasvirli takı öğeleri bir araya getirilerek bir korpus çalışması hazırlanmış; ancak bununla kalmayıp tasvir edilmiş olan gemilerin gerek teknik gerekse de dönemsel özellikleri üzerinde durularak arkeolojik çerçeve içerisinde diğer arkeolojik objelerle karşılaştırmalı tipolojik analizleri ve yorumlamaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
As the cornerstone of Mediterranean civilizations, maritime culture and ships have influenced many aspects of life, including jewelry. Both commercial and military ships are often depicted on jewelry items such as rings, ring stones, and cameos. In this study, a corpus study has been prepared by bringing together previously published jewelry items depicting such ships; in addition, both the technical and period characteristics of the depicted ships have been emphasized, and comparative typological analysis and interpretations with other archaeological objects have been made within the archaeological framework.