Acil serviste hepatik ensefalopati tanısı alan hastalarda optik sinir kılıf çapının prognoz ile ilişkisi
Relationship between optic nerve sheath diameter and prognosis in patients diagnosed with hepatic ensephalopathy in the emergency department
  1. Tez No: 907646
  2. Yazar: CUMALİ KUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELEN ACEHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Bu çalışma ile acil serviste hepatik ensefalopati (HE) tanısı alan ve bilgisayarlı beyin tomografisi (BBT) çekilen hastaların demografik ve klinik özellikleri, predispozan hastalıkları, laboratuvar parametreleri, Child Pugh skorları (CPS) ve BBT'de ölçülen optik sinir kılıf çapları (OSKÇ) analiz edildi. Analizler sonucunda hepatik ensefalopati tanısı alan hastalarda OSKÇ'nin mortalite ve hastalık şiddetini ön görme gücünün diğer faktörler ile karşılaştırılması amaçlandı. Materyal ve Metod: Çalışmaya 01 Ocak 2019 ve 31 Aralık 2022 tarihleri arasında Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisinde hepatik ensefalopati tanısı alan ve bilgisayarlı beyin tomografisi çekilen ve verilerine tam olarak ulaşılabilinen 18 yaş üstü karaciğer sirozu olan hastalar dâhil edildi. Çalışmaya dâhil edilen hastaların demografik ve klinik özellikleri, laboratuvar parametreleri, predispozan hastalıkları ve sonlanımları veri formuna kaydedildi. HE, West Haven kriterlerine göre sınıflandırıldı. Mevcut karaciğer hastalığının ciddiyetini değerlendirmek için CPS hesaplandı. HE olan hastalarla karşılaştırılmak üzere çalışmaya sağlıklı kontrol grubu dâhil edildi. Hem HE hastalarının hem de sağlıklı kontrol grubu hastalarının bilgisayarlı beyin tomografilerinde OSKÇ ölçümü yapıldı. Bulgular: Çalışmaya acil serviste BBT çekilen 217 HE hastası ve 217 sağlıklı kontrol grubu dahil edildi. İki grup arasında cinsiyet (p=0,555) ve yaş ortalaması (p=0,055) açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık izlenmedi.
Özet (Çeviri)
Introduction: This study analyzed the demographic and clinical characteristics, predisposing diseases, laboratory parameters, Child-Pugh score (CPS), and optic nerve sheath diameters (ONSD) measured in patients diagnosed with hepatic encephalopathy in the emergency department who underwent computed brain tomography (CBT) scans. The aim was to compare the predictive power of optic nerve sheath diameters (ONSD) for mortality and disease severity in patients diagnosed with hepatic encephalopathy with other factors through the analysis. Materials and Methods: Patients aged 18 and over with liver cirrhosis diagnosed with hepatic encephalopathy in the emergency department of Adana City Training and Research Hospital between January 1, 2019, and December 31, 2022, who underwent computed brain tomography and whose data were fully accessible, were included in the study. The demographic and clinical characteristics, laboratory parameters, predisposing diseases, and outcomes of the included patients were recorded on the data form. Hepatic encephalopathy was classified according to the West Haven criteria. The severity of the underlying liver disease was assessed by calculating the Child-Pugh Score (CPS). A healthy control group was included in the study for comparison with patients suffering from hepatic encephalopathy. Both patients with HE and those in the healthy control group underwent measurement of the ONSD in their computerized tomography scans of the brain. Results: The study included 217 patients with hepatic encephalopathy who underwent computed tomography scans in the emergency department, as well as 217 healthy control subjects. There were no statistically significant differences observed between the two groups in terms of gender (p=0.555) and mean age (p=0.055).