Hemşire liderliğinde çocuk sağlığına koordineli 'fiziksel aktivite programının' okul öncesi çocukların fiziksel aktivite düzeylerine etkisi: non-randomize çalışma
The effect of 'coordined physical activity program on child health under nurse leadership' on physical activity levels of preschool children: non-randomized study
- Tez No: 907688
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ TANYER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Araştırma, erken çocukluk döneminde hemşire liderliğinde çocuk sağlığına koordineli yaklaşım programı doğrultusunda geliştirilen fiziksel aktiviteyi artırmaya yönelik müdahalelerin okul öncesi çocukların fiziksel aktivite düzeyleri üzerindeki etkilerini değerlendirmek amacıyla non- randomize kontrollü çalışma (1:1) deseninde yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubunu 15 Mart- 20 Mayıs 2024 tarihleri arasında çalışmanın yapıldığı üç ana okuluna kayıtlı 4 ve 5 yaş grubunda 26 deney ve 26 kontrol grubunda olmak üzere 52 öğrenci oluşturmaktadır. Veriler araştırmanın yapıldığı okullarda Ebeveyn Anketi ve boy-kilo ölçümleri yapılarak 20 Şubat 2024 – 20 Mayıs 2024 tarihleri arasında toplanmıştır. Araştırmada deney grubuna Hemşire Liderliğinde Çocuk Sağlığına Koordineli 6 haftalık Fiziksel Aktivite Programı uygulanmıştır. Araştırma öncesi etik kurul ve kurum izni alınmış, protokol kaydı (Clinical Trial No: NCT06572527) yapılmış ve katılımcılardan onam alınmıştır. Verilerin analizinde SPSS 27.0 programı kullanılmış, girişim ve kontrol grupları için çocukların demografik ve temel fiziksel aktivite değişkenleri için tanımlayıcı istatistikler kullanılmıştır. Deney ve kontrol grubunun karşılaştırılmasında kategorik değişkenler için ki-kare analizleri, sürekli değişkenler için bağımsız gruplarda t testleri kullanılmıştır. Hipotezlerin test edilmesindeki-kare, McNeamer, bağımsız ve bağımlı gruplarda t testi kullanıldı. Müdahalenin etkisini zaman*grup etkileşimi ile değerlendirmek için Generalized Estimation Eguation (GEE)-binary lojistik regresyon ve linear analizinde yararlanıldı. Tüm istatiksel analizlerde p0,05).
Özet (Çeviri)
The research was conducted as a non-randomized controlled study (1:1) to evaluate the effects of interventions aimed at increasing physical activity, developed in line with the nurse-led coordinated approach program to child health in early childhood, on the physical activity levels of preschool children. The study group of the research consists of 52 students, 26 in the experimental and 26 in the control group, aged 4 and 5, enrolled in Emirdağ Central Kindergarten, Emirdağ Fidan Ali Altıntaş Kindergarten and Emirdağ Rabia Recep Kuş Kindergarten, where the study was conducted between 15 March and 20 May 2024. The data was collected between February 20, 2024 and May 20, 2024 by taking a Parent Survey and height-weight measurements in the schools where the research was conducted. In the study, the“6-week Physical Activity Program Coordinated with Child Health under Nurse Leadership”was applied to the experimental group. Before the research, ethics committee and institutional permission was obtained, protocol registration (Clinical Trial No: NCT06572527) was made and consent was obtained from the participants. SPSS 27.0 program was used to analyze the data, and descriptive statistics were used for the children's demographic and basic physical activity variables for the intervention and control groups. To compare the experimental and control groups, chi-square analyzes were used for categorical variables and t tests in independent groups were used for continuous variables. In testing the hypotheses, square, McNeamer, t-test was used in independent and dependent groups. Generalized Estimation Eguation (GEE)-binary logistic regression and linear analysis were used to evaluate the effect of the intervention by time*group interaction. P was accepted as p0.05). Within the experimental group, the proportion of those who walked 3 or more times a week increased from 42.3% to 69.2%, and during the ball game period, the proportion of those who played with the ball 3 or more times a week after the application increased from 57.7% to 76% in the experimental group.