Aktinik keratoz ve skuamöz hücreli karsinomda suprabasin, isthmin-1 ve podokaliksin immunreaktivitesinin immunhistokimyasal olarak değerlendirilmesi
Immunohistochemical examination of the immunreactivity of suprabasin, isthmi̇n-1 and podocalyxin in actinic keratosis and squamous cell carcinoma
- Tez No: 907693
- Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL DEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada Aktinik Keratoz (AK) ve Skuamöz Hücreli Karsinom (SHK)'lu hastaların lezyonlu deri örneklerinde İsthmin-1 (İSM-1), Podokaliksin (PODXL) ve Suprabasin (SBSN) immunreaktivitelerini immunhistokimyasal olarak incelenmesi amaçlandı. Patoloji Anabilim Dalı arşivinden 20 adet AK, 20 adet SHK tanısı konmuş deri dokusu örneği ve kontrol grubunu oluşturacak 20 adet hastalıklı doku komşuluğundaki herhangi bir patolojiye rastlanmayan sağlıklı deri dokusu örneği olmak üzere toplam 60 adet doku örneği kullanıldı. Diğer dermatolojik hastalık veya malignite tanısı konmuş ve diabetes mellitusu olan hastaların doku örnekleri çalışmaya alınmadı. Elde edilen deri örneklerinin tanıları doğrulandıktan sonra parafin bloklardan 5-6 µm kalınlığında alınan doku kesitlerine PODXL, İSM-1 ve SBSN için indirekt immünuhistokimyasal boyama yapıldı. Bu yöntemle primer antikorla nemli ortamda inkübe edilmiş dokulara biyotinli sekonder antikor uygulanarak ve streptavidinli enzimle (peroksidaz veya alkalen fosfataz) inkübasyon yapıldı ve enzim substratı olan 3-Amino-9-Ethylcarbazole (AEC) veya 3, 3'-diaminobenzidine (DAB) kromojenleri uygulandı. Boyamada immünreaktivitenin yaygınlığı (0.1:
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to immunohistochemically investigate the immunoreactivities of Isthmin-1 (ISM-1), Podocalyxin (PODXL) and Suprabasin (SBSN) in lesional skin samples of patients with Actinic Keratosis (AK) and Squamous Cell Carcinoma (SCC). A total of 60 tissue samples were used from the archives of the Department of Pathology, including 20 skin tissue samples diagnosed with AK, 20 skin tissue samples diagnosed with SCC, and 20 healthy skin tissue samples with no pathology found adjacent to the diseased tissue to form the control group. Tissue samples from patients diagnosed with other dermatological diseases or malignancies and those with diabetes mellitus were not included in the study. After confirming the diagnoses of the obtained skin samples, indirect immunohistochemical staining was performed for PODXL, ISM-1 and SBSN on tissue sections of 5-6 µm thickness taken from paraffin blocks. With this method, tissues incubated with primary antibody in a humid environment were incubated with biotinylated secondary antibody and incubation was performed with streptavidin enzyme (peroxidase or alkaline phosphatase) and enzyme substrate 3-Amino-9-Ethylcarbazole (AEC) or 3, 3'-diaminobenzidine (DAB) chromogens were applied. A histoscore was created by taking the prevalence (0.1: