Aktinik keratoz, bazal hücreli karsinom, skuamöz hücreli karsinom ve malign melanom 'da TRPV3 ve enkurin reaktivitesinin araştırılması
Examination of reactivity of TRPC1 and TRPM2 within actinic keratosis, basal cell carsinoma, squamoz cell carsinoma and malignant melanoma
  1. Tez No: 1021931
  2. Yazar: YAZGI AYGÜN ALADA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH ÇAKIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
Özet
Cilt kanseri, dünya genelinde en sık görülen malignite türüdür. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre, kanser tanısı alan her üç kişiden birinin cilt kanseri olduğu bildirilmiştir. Cilt kanserinin patogenezinde rol oynayan moleküler mekanizmaların anlaşılması hem tanı hem de tedavi stratejilerinin geliştirilmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Bu bağlamda, iyon kanallarının fizyolojik ve patolojik süreçlerdeki rolü son yıllarda giderek daha fazla dikkat çekmektedir. TRPV3 iyon kanalı ve iyon kanal proteini olan Enkurin oksidatif stresle modüle edilmeleri ve malign hastalıklarda ekspresyonlarının artması nedeniyle öne çıkmaktadır. Bu kanallardaki değişiklikler, hücre içi sinyal iletimini etkileyerek kanser gelişimine zemin hazırlayabilir. Bu çalışmada, Enkurin ve TRPV3 iyon kanalının cilt kanserinin farklı tiplerindeki immünreaktivitesi araştırılmıştır. Çalışma kapsamında, Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Kliniği'nde Eylül 2019- Eylül 2023 tarihleri arasında alınan ve Tıbbi Patoloji Anabilim Dalı tarafından arşivlenen eksizyonel biyopsi örnekleri kullanılmıştır. Çalışma, dört farklı hasta grubu (Aktinik Keratoz, Bazal Hücreli Karsinom, Skuamöz Hücreli Karsinom ve Malign Melanom) ve bir kontrol grubu olmak üzere toplam beş gruptan oluşturulmuştur. Her bir hasta grubundan 15'er hasta örneği incelenmiştir. Elde edilen bulgular, Enkurin ve TRPV3'ün hem normal cilt dokusunda hem de cilt kanserlerinin farklı tiplerinde eksprese edildiğini göstermiştir. Enkurin İmmünreaktivitesinin; kontrol grubu ile karşılaştırıldığında aktinik keratozda belirgin artmış iken malign melanom, skuamöz hücreli karsinom ve bazal hücreli karsinomda belirgin azaldığı görülmüştür. TRPV3 İmmünreaktivitesinin ise kontrol grubu ile karşılaştırıldığında aktinik keratoz, malign melanom, skuamöz hücreli karsinom ve bazal hücreli karsinomda anlamlı azaldığı görülmüştür. Bu sonuçlar, Enkurin ve TRPV3'ün cilt kanserlerinin patogenezinde rol oynayabileceğini düşündürmektedir. Ayrıca, bu iyon kanallarının ekspresyon düzeylerinin tümör boyutu ve evreleme ile ilişkili olabileceği öngörülmektedir. Bu bulgular, Enkurin ve TRPV3'ün cilt kanserlerinde prognostik biyobelirteç olarak kullanılma potansiyeline işaret etmektedir. Çalışmamızın sonuçları, Enkurin ve TRPV3 moleküler yapılarını hedefleyen ilaçların cilt tümörlerinin büyümesini ve ilerlemesini engellemede etkili olabileceğini düşündürmektedir. Ayrıca, bu iyon kanallarının tümör immünoterapisi için potansiyel bir hedef olarak kullanılabileceği öngörülmektedir. Ancak, bu hipotezleri daha güçlü bir şekilde desteklemek için hasta sayısının daha fazla olduğu ve daha kapsamlı çalışmaların yapılması gerekmektedir. Bu tür çalışmalar, cilt kanserinin moleküler mekanizmalarının daha iyi anlaşılmasına ve yeni tedavi stratejilerinin geliştirilmesine önemli katkılar sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Skin cancer is the most common malignancy worldwide. According to the World Health Organization (WHO), one in three individuals diagnosed with cancer has skin cancer. Understanding the molecular mechanisms involved in the pathogenesis of skin cancer is crucial for developing diagnostic and therapeutic strategies. In this context, the role of ion channels in physiological and pathological processes has gained increasing attention in recent years. In particular, TRPV3 ion channel and Enkurin which is an ion channel protein, have become prominent due to their modulation by oxidative stress and increased expression in malignant diseases. Alterations in these channels can influence intracellular signaling pathways, thereby contributing to cancer development. This study investigates the immunoreactivity of TRPV3 ion channel and Enkurin in different types of skin cancer. Excisional biopsy samples archived by the Department of Medical Pathology and collected from patients at the Plastic, Reconstructive, and Aesthetic Surgery Clinic of Fırat University Faculty of Medicine between September 2019 and September 2023 were used. The study included five groups: four patient groups (Actinic Keratosis, Basal Cell Carcinoma, Squamous Cell Carcinoma, and Malignant Melanoma) and one control group. A total of 15 patient samples were examined in each patient group. The findings indicate that TRPV3 and Enkurin are expressed both in normal skin tissue and in different types of skin cancer. Enkurin immunereactivity, when compared with the control group, is found to be significantly higher in Actinic Keratosis and significantly lower in Malignant Melanoma, Squamous Cell Carcinoma and Basal Cell Carcinoma. On the other hand, TRPV3 immunereactivity, when compared with the control group, is found to be significantly lower in Actinic Keratosis, Malignant Melanoma, Squamous Cell Carcinoma and Basal Cell Carcinoma. These results suggest that TRPV3 and Enkurin may play a role in the pathogenesis of skin cancer. Additionally, the expression levels of these ion channels may be associated with tumor size and staging. These findings indicate the potential use of TRPV3 and Ekurin as prognostic biomarkers in skin cancer. Our study results suggest that the drugs that target TRPV3 and Ekurin could be effective in inhibiting the growth and progression of skin tumors. Furthermore, these ion channels may serve as potential targets for tumor immunotherapy. However, to strongly support these hypotheses, larger-scale and more comprehensive studies are required. Such studies could significantly contribute to a better understanding of the molecular mechanisms of skin cancer and the development of new therapeutic strategies.